UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Ріка Черемош

Природа України з її багатою системою річкових ресурсів дає усі можливості для бурхливого розвитку водного туризму. Особливий потенціал у цій сфері сконцентрований на території Українських Карпат.

Найпопулярніші категорійні водні маршрути Карпатського регіону України

ІІ категорія складності

рр. Чорна Тиса та Тиса: смт Ясиня - м. Рахів - смт Солотвино
рр. Біла Тиса та Тиса: смт Богдан - м. Рахів - смт Солотвино
рр. Черемош - Чорний Черемош і Прут: с. Красник - м. Вижниця - м. Чернівці
рр. Білий Черемош, Черемош і Прут: гребля Маріен - с. Устеріки - м. Вижниця - м. Чернівці

ІІІ категорія складності

рр. Чорний Черемош, Черемошщ і Прут: с. Буркут - с. Устеріки - м. Вижниця - м. Чернівці
р. Прут: смт Ворохта - м. Яремче - м. Чернівці (з обносом порогу Прикарпатського і далі до мосту у м. Яремче)

IV категорія складності

р. Прут: смт Ворохта - м. Яремче - м. Чернівці (ускладнений з елементами V к. с. без проходження водоспаду Пробій)

Черемош - ріка на Західній Україні, у Східних Карпатах (Лісисті Карпати), права притока Прута (басейн Дунаю).

Довжина - 80 км, площа басейну становить 2560 км2. Це типова гірська річка зі швидкістю течії від 8 до 20 км/год, з нахилом 3,3 м/км і загальним перепадом висот - 280 м.

Черемош бере початок від злиття рік Чорний Черемош і Білий Черемош поблизу селища Устеріки. У межах Прикарпаття Черемош тече широкою долиною. Швидкість течії знижується до 8 км/год, зникають пороги. Недалеко від Снятина Черемош впадає у Прут.

Дізнайтеся більше про карпатську ріку Черемош:
Бурхливі води Черемоша
Річка Черемош: водні маршрути

Чорний Черемош

Чорний Черемош - ліва притока Черемоша. Довжина - 87 км, площа водозбору - 856 км2. Вся річка знаходиться на території Верховинського району Івано-Франківської області. Народжується Чорний Черемош з джерел в Чивчинських горах на висоті 1680 м н. р. м.

відпочинок в Карпатах пороги рафтинг-тури на Черемоші

Чивчинський хребет - це район Мармароського кристалічного масиву Українських Карпат. З правого берега верхів'я Чорного Черемоша формуються потоки, які збігають зі схилів Гринявських гір.

Чорний Черемош - типова гірська річка, яка протікає у вузькій мальовничій долині зі стрімкими схилами, вкритими густим лісом. На окремих ділянках в нижній течії трапляються тераси і навіть невелика заплава. Русло річки звивисте, ширина під час межені 15 - 20 м, а глибина коливається від 0,2 м до 0,4 м у верхів'ях і до 1 м у нижній течії. Середня швидкість течії 0,8 - 1,2 м/с. При максимально високих рівнях води ширина русла збільшується до 50 - 80 м, а швидкість до 5 - 6 м/с. Середньорічна витрата води за багаторічний період становить в гирлі 18 м/с. Екстремальна кількість витрати води коливається від 1 м3/с під час межені до 1100 м3/с під час паводків.

Чорний Черемош приймає багато приток. Найбільші: Шибена, Дземброня, Бистрець, Ільця. Слід зауважити, що всі ці притоки ліві і витоки їхні - на схилах Чорногори, де сніг лежить до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні Чорний Черемош - сплавний усе літо. На річці є численні шивери і пороги різної складності.

Дізнайтесь більше про річку Чорний Черемош:
Річка Чорний Черемош

Сходження на карпатські вершини:

г. Піп Іван, г. Смотрич та Гринявські полонини

Саме на березі Чорного Черемоша щовесни команда "Турклубу" облаштовує стаціонарний рафтинг-табір - базову точку, що слугує місцем розташування наметів, суден, польової кухні.

Бути в Карпатах, сплавлятись бурхливою гірською річкою і не подивитись на світ з висоти пташиного польоту - просто неможливо. Відчути контраст поміж весною в долині й весною в горах ви зможете під час сходження на одну з карпатських вершин, а саме, Піп Іван чи Смотрич.

На вершині гори Піп Іван - третьої "за рейтингом" української гори, на висоті 2028 метрів над рівнем моря - руйнуються залишки унікальної споруди, яку населяли люди 65 років тому. Польська обсерваторія на Попі Івані, яка великими зусиллями будувалася протягом 1937 - 38 років і проіснувала за призначенням лише рік, добре відома в середовищі учених, архітекторів і шанувальників гірських мандрівок. Обсерваторію використовували не тільки для наукових досліджень, а й як військовий об'єкт. Незважаючи на те, що в обсерваторії дослідження проводили неповних 14 місяців, цей період увійшов в українську та польську історію. За час свого існування вона кілька разів змінювала власників, проте жоден з них не затримався тут надовго. Спочатку були поляки, що напередодні Другої світової війни евакуювалися вглиб Карпат, потім були й угорські війська, й Радянська влада.

Дізнайтесь більше про обсерваторію на горі Піп Іван:
"Білий слон" на маківці Попа Івана
Обсерваторія на горі Піп Іван
Унікальна високогірна пам'ятка архітектури й астрономії

Гринява - гірський масив Українських Карпат на півдні Івано-Франківської обл. Підноситься на межиріччі Білого Черемошу й Чорного Черемошу. Висота до 1590 м (г. Баба-Людова). Гребенева лінія Гриняви звивиста з численними вершинами: Розтоцька (1527 м), Скупова (1583 м), Листувата (1525 м) та ін. Західний схил гір короткий та крутий, східний - пологий і низький. До Гринявських гір належить також хр. Лосова, який простягається між Білим Черемошем і верхів'ям Сучави. Схили до висоти 1350 - 1400 м вкриті головним чином хвойними лісами (ялина, ялиця), вище - полонини. Район випасного тваринництва, значно заселений.

Білий Черемош

Білий Черемош - права притока Черемоша, що разом із Чорним Черемошем дає початок Черемошу. Довжина - 51 км, площа водозбору 632 км2. Річка - природний кордон між Чернівецькою та Івано-Франківською областями.

сплави в Карпатах рафтинг-табір на Черемоші рафтинг в Карпатах

Починається після злиття р. Перкалаб і р. Сарати в селі Перкалаб на висоті 947 м н. р. м. Річка Перкалаб збирає воду зі схилів Гринявських гір і західних схилів хребта Чорний Діл (найвища точка - гора Чорний Діл, 1493 м), а річка Сарата - зі східних схилів хребта Чорний Діл і західних схилів хребта Яровиця (г. Яровиця, 1580 м). Чорний Діл - хребет з обривистими скелями, печерами у вапняках й унікальним рослинним світом.

Від самого свого початку Білий Черемош тече вузькою долиною із дуже стрімкими схилами, вкритими хвойними лісами, лише недалеко від гирла з'являються невеликі розширення долини, де розміщені села. Нахил русла досягає 14 м/км, течія дуже швидка. Пороги складні для проходження, на річці є весь набір перешкод, характерних для гірської річки.

Найкращий час для сплаву Білим Черемошем - весняні місяці, коли стабільно тримається високий рівень води. Колись на річках були водорегулювальні споруди, гамованки, греблі й ін. Вони накопичували воду в невеликих водосховищах, щоб використовувати її для сплаву лісу. Ця система діяла увесь рік, за винятком деяких зимових місяців.

Нині залишилися лише спомини про екзотичну професію гірської річки у пам'яті, віршах і піснях про відважних плотогонів. Тепер про бокорашів лише згадують: дараби вже стали легендою. У серпні 1979 року пройшов Черемошем останній пліт карпатського лісу. Нині водорегулювальні споруди розібрані, і Білий Черемош увійшов у своє звичне русло, яке влітку міліє, а навесні і під час злив наповнене і бурхливе, з люттю кидається на кам'яні береги.

Дізнайтесь більше про річку Білий Черемош:
Річка Білий Черемош

Прут

Ріка Прут - ліва притока Дунаю. Його витоки лежать на схилах найвищої вершини Українських Карпат - гори Говерла.

Між Говерлою і першою за нею вершиною Брецкул є великий і дуже високий цирк - це славнозвісний "брецкульський котел", колиска Пруту. З цих майже вертикальних схилів цирку, падають на дно гомінливі ручаї, і, зливаючись там, біжать ще не дуже широченною річкою, в яку, то з лівого боку, то з правого з шумом вливаються потоки. Так народжується Прут.

Довжина цього "котла" - близько 2 км. І ось, через 2 км з'являється велике урвище. І Пруту не залишається нічого робити, як зі страшним ревом падати вниз по розмитих водою кам'яних блоках. Так утворився багатокаскадний водоспад Гук, більш як 50-метрової висоти. Це фантастичне падіння води не можна навіть порівняти з Яремчанським водоспадом, вже "приборканим" туристами-водниками.

Русло річки - звивисте, схили долини - стрімкі, випуклі, значно розтяті ущелинами потоків і вкриті лісами.

У верхів'ї Прут і його притоки - гірські річки, з кам'янистим порожистим руслом - на окремих ділянках створюють водоспади. Нахил русла більш як 10 м/км і швидкість течії від 8 до 15 км/год.

Бурхливий і стрімкий характер річки закладено в її назві "Poratus", що в перекладі з латинської означає "швидкий, вогняний". У Прут впадає чимала кількість приток, найбільш значні: ліві - Раковець, Чугур; праві - Черемош і відомі своєю красою і мальовничістю Жижия і Бахлуй.

Найкращий час для сплаву - весна, як і для всіх карпатських річок, а з Ділятина - ціле літо. Без проблем починати сплав можна з Ворохти. Ширина річки - близько 20 м, глибина - 0,5 м, в руслі - окремі камені, течія - швидка.

Дізнайтесь більше про стрімкі води Прута та Чорної Тиси:
Річка Прут
Річка Чорна Тиса


Ріка Прут - ліва притока Дунаю. Його витоки лежать на схилах найвищої вершини Українських Карпат - гори Говерла.
Між Говерлою і першою за нею вершиною Брецкул є великий і дуже високий цирк - це славнозвісний "брецкульський котел", колиска Пруту. З цих майже вертикальних схилів цирку, падають на дно гомінливі ручаї, і, зливаючись там, біжать ще не дуже широченною річкою, в яку, то з лівого боку, то з правого з шумом вливаються потоки. Так народжується Прут.
Довжина цього "котла" десь близько двох кілометрів. І ось, через 2 км з'являється велике урвище. І Пруту не залишається нічого робити, як зі страшним ревом падати вниз по розмитих водою кам'яних блоках. Так утворився багатокаскадний водоспад Гук, більш як 50-метрової висоти. Описати його важко, це видовище треба бачити.
Це фантастичне падіння води не можна навіть порівняти з Яремчанським водоспадом, вже "приборканим" туристами-водниками. Так починається Прут.
Русло річки - звивисте, схили долини - стрімкі, випуклі, значно розтяті ущелинами потоків і вкриті лісами.
У верхів'ї Прут і його притоки - гірські річки, з кам'янистим порожистим руслом - на окремих ділянках створюють водоспади. Нахил русла більш як 10 м/км і швидкість течії від 8 до 15 км/год.
Бурхливий і стрімкий характер річки закладено в її назві "Poratus", що в перекладі з латинської означає "швидкий, вогняний". В Прут впадає чимала кількість приток, найбільш значні: ліві - Раковець, Чугур; праві - Черемош і відомі своєю красою і мальовничістю Жижия і Бахлуй.
Найкращий час для сплаву - весна, як і для всіх карпатських річок, а з Ділятина - ціле літо. Без проблем починати сплав можна з Ворохти. Ширина річки - близько 20 м, глибина - 0,5 м, в руслі - окремі камені, течія - швидка.