EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Tours to Georgia: legends of the Kazbek mountain

Казбек  - звична для нас, але далеко не єдина назва кавказської вершини. Різні народи знають цю гору під різними іменами. Мкинварцвери з Грузинської «гора з крижаною вершиною», Башлам – чеченською «гора, що тане», Урсхох – осетинською «біла гора».  Сходження на Казбек – складова багатьох турів у Грузію, звісно, з числа активних як наші. 

Щороку ця вершина збирає сотні туристів, яких приваблюють величні гори, мальовничі краєвиди та епічні легенди про ці місця. Туристична Грузія – принада для вибагливих.

Мабуть, першопрохідцем Казбеку був Прометей, щоправда, не з власної волі. Згідно з Грецькими міфами, саме до цієї гори прикували боги Прометея за зухвалість та непокору. Провинився ж він лише тим, що надто переймався людьми, ділився з ними знаннями, допомагав полегшити побут. А останньою краплинкою в чашу божого терпіння стало те, що Прометей проти волі Зевса викрав з Олімпу та віддав людям священний вогонь. Очевидно, у богів були монополістичні плани на володіння цим благом. Прометей же довів цим вчинком свою безкорисливість, саможертовність та готовність служити людям навіть на шкоду власним інтересам. Із такими якостями, йому б в цезарі балотуватися. Та, на жаль, доля його бути навіки прикутим до величавої гори та зазнавати щоденних мук від птаха, що клює його печінку. Власне, у грузинів є дещо інша легенда, про героя Амірані - історія його дуже схожа на історію Прометея із тим лише продовженням, що ніби-то і у наші часи герой прикутий, але в глибині печери і побачити його можна лише раз на рік. Буде бажання пошукати бунтівного титана, то біля Кутаїсі є печера Прометея - якщо не самого Прометея, то дивовижних печерних красот тут вже точно можна надивитися вдосталь.

Є й інша легенда пов’язана із зовсім іншими людськими якостями. Кажуть, що в давні часи в цих краях був невеличкий монастир і з-поміж інших монахів, один особливо вирізнявся святістю. Настільки чистою була його душа, що коли в келію проникав промінь сонця, він міг повішати на нього торбинку з молитовними сувоями і вона трималась немов на золотому списі. Чи то Бог вирішив його випробувати, чи то брати-монахи позаздрили його чистоті, чи то випадковим збігом обставин – заблукала там красуня пастушка та впросила монаха дати їй прихисток. Побачивши дівчину, монах замилувався і мало не проґавив час молитви. Аж ось зазирнув у келію промінь сонця, монах схопився та повісив на нього торбу із сувоями, але сумка впала. І як покарання за гріхопадіння, над монастирем нагромадилась скеля – що і відома зараз під назвою Казбек. Хоча, не така вона вже і кара, ця гора, а окраса навколишніх місць та приманка для шукачів пригод та мандрівників з усіх-усюд. На Казбеку є кілька місць, що претендують на місце колишнього помешкання легендарного монаха: тут і печерний монастир, і церква Святої Трійці над прірвою, і сучасна капличка, що формою відтворює шатро Авраама.

Ось так: служив людству  - покараний; зміняв обітниці на земні принади – покараний. Добре що часи легенд минули та ставлення до чужих слабкостей стало поблажливішим.

Та в Казбеку характер ще той, легендарний. Тут і досі слабостям не місце. Ця вершина може підкоритися «новачкам» без альпіністського досвіду, а може й покарати бувалих скелелазів, якщо на хвилину послаблять пильність. Тож підкорюйте, милуйтесь, зачаровуйтесь та будьте насторожі.