EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Екзотичні дерева Тернополя

У 50-65-х роках ХХ ст. до Тернополя було завезено чимало екзотичних рідкісних дерев для висадження їх у парках міста. Власне, парки тоді формували як пам'ятки садово-паркового мистецтва. Тобто на фоні традиційних дерев висаджували екзоти й релікти: у кожному сквері - не менше екскурсії по Тернополю40 видів рослин. На жаль, із цих насаджень сьогодні залишилося мало. Адже тривалість життя дерев у місті на третину менша, аніж в умовах лісу чи села. Водночас за останні роки видовий склад насаджень Тернополя збагатився деревами гінкго, оцтовим, тюльпановим і манним деревами, магнолією, берекою, горіхом маньчжурським й іншими екзотами. Чимало декоративних насаджень, особливо квітучих, знищено. Скажімо, торік наше управління закупило 120 саджанців хвойних дерев, їхня вартість - 120 грн за штуку. Однак зараз з них залишилося тільки 20. Наприклад, ялинці сріблястій, посадженій перед драмтеатром, хтось зламав верхівку. Вкрали майже всі хвойні дерева і біля пам'ятників Шевченку і Шептицькому у центрі міста. Зламали варвари одне із найдревніших і найдовговічніших рослин планети - гінкго дволопатеве - біля пам'ятника Шептицькому, яке власноруч посадив кардинал УГКЦ Любомир Гузар. Очевидно, завдяки Божій силі тепер дерево пускає нові паростки і, можливо, все ж виживе. Коли на бульварі Шевченка магнолія Суланжа цьогоріч вперше розпустила великі, ніби штучні, рожеві квіти на голому стовбурі, дві перші квітки одразу були зірвані. Складається враження: щоб не крали насаджень у місті, треба хіба тільки тополі садити. Схожа ситуація із викраданням саджанців, які ще не встигли прижитися у центрі - на бульварі Шевченка і вулиці Коперника. Щороку їх садять - і щороку невідомі варвари їх ламають. Мабуть, мешканці не розуміють, що рослини - єдиний природний фільтр, який дає нам кисень і поглинає бруд та негативну енергетику. І щоб бути здоровим, треба берегти насадження. Відомий біолог Джеральд Даррел із гіркотою зазначив: "Пам'ятайте, що у рослин і тварин немає депутатів, їм нікому писати та поскаржитись, за них нікому заступитися, крім нас, людей, які разом із ними заселяють цю планету".

ГІНКГО ДВОЛОПАТЕВЕ. Його вважають найстарішим деревом на землі. Науковці стверджують, що насіння гінкго з'явилося набагато раніше, ніж насіння хвої. Зокрема у Китаї та Японії його вважають священним деревом. Гінкго може жити до 2 тис. років. Його цілющі і смачні плоди називають "срібним абрикосом". Листя має лікувальні властивості, з нього виготовляють французькі креми. Це єдине у світі дерево, яке запліднюється під час падіння плодів, а не за допомогою вітру та комах, як інші рослини. На Тернопіллі це екзотичне дерево росте у Заліщиках, Кременці, Коропці та Хоросткові.

ТУЯ ПРЯМОСТОЯЧА на майдані Волі. Цей вид на світлі лежить на землі, ніби стелиться, а у затінку здіймається догори. Є кілька видоформ туї: ягідна, кущова, пірамідальна та інші.

Серед дерев-старожилів Тернополя під охорону держави взято дуб черещатий, якого у нас ще називають "ТЕРНОПІЛЬСЬКИМ ДУБОМ". Йому понад 100 років. Діаметр стовбура становить 108 см. Він росте на вулиці Стадникової, біля гуртожитку кооперативного технікуму. Це ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Дуб ще називають патріархом лісу. В античні часи вважали, що це перше дерево, створене богами, воно є ровесником Всесвіту. Дуб - довголітній і має чудову деревину. Це символ сили. Саме тому у першу купіль новонародженому наші предки клали три дубові листочки, аби хлопчик виріс дужий. Дубовими вінками у Давній Греції нагороджували найхоробріших воїнів. Це дерево захищає ґрунти від ерозії, очищає повітря. Росте воно дуже повільно, тому для будівництва використовують тільки червоний дуб.

Алея БАГРЯНИКА ЯПОНСЬКОГО на вулиці Листопадовій. Зі слів фахівців, ці дерева знижують температуру повітря влітку, пом'якшують морози взимку, зменшують силу вітру, регулюють вологість повітря і послаблюють шум у 4 - 5 разів.

Алея БЕРЕК на вулиці Грушевського. Ці дерева рідкісні й занесені до Червоної книги України, їх вважають найстарішими деревами планети - свідками мамонтів.

ТОПОЛЯ - чемпіон із вбирання бруду. Від тополі канадської працівники управління з екологічної безпеки та благоустрою міської ради відмовилися, адже вона викликає під зелені насадження в Тернополічас цвітіння алергію у багатьох людей. Відтак на березі Тернопільського ставу висадили молоді тополі Боллє пірамідальної форми, які не викликають алергії, бо не цвітуть. "Багато мешканців міст не люблять цих дерев, а дарма... Адже одна доросла тополя виробляє за сезон стільки кисню, скільки одній людині потрібно на рік. До того ж тополя є чудовим природним фільтром - вона чемпіон із вбирання забруднених речовин: доросле дерево за сезон "споживає" до 70 кг бруду! Саме через те тополі довго не живуть - у середньому 40-60 років". Разом із тим тополя захищає повітря не тільки від пилу і шкідливих газів, а й від хвороботворних організмів. Це дерево найменше потерпає від блискавок. Тополя займає друге місце в озелененні Тернополя. У світі налічується понад 100 видів тополь. У Тернополі поширена тополя бальзамічна - могутнє дерево канадського походження: у сонячний день здається, що його гілки "димлять". Це так випаровується духмяна клейка речовина, яка має бактерицидну дію.

На місці колишнього пустиря, біля багатоповерхівки, що на вулиці Винниченка, 13, у Тернополі створено "ЗАПОВІДНИЙ КУТОЧОК". Тут росте чимало рослин. Офіційно взято під охорону п'ять видів, але насправді їх тут аж 50, серед них червонокнижні та реліктові: лимонник китайський, єдині у Тернополі сакура і софора японські, іудине, оцтове і тюльпанове дерева, гінгко дволопатеве, метасеквойя, аралія маньчжурська, жимолость каприфоль, ломиніс цилолистий, ясинець білий (неопалима купина), азалія (рододендрон), різні форми ялівця, туя східна з Японії тощо. Росте там і кущ чимерника, який відганяє усяку нечисть. За кордоном його садять біля оселі, аби не заходили злі духи.

КЛЕН - чудовий синоптик. Він займає перше місце у зеленому вбранні Тернополя. Клен зацвітає ще до ропускання листя. Його непоказні зеленувато-жовті суцвіття дають до 10 кг меду з одного дерева. Найпоширенішим у нас є клен гостролистий й, оспіваний у піснях, клен-явір, з чудової деревини якого виготовляють скрипки, флейти, кларнети. Окрасою Старого парку і "Топільче" є клен сріблястий. Листя цього дерева затримує пил і кіптяву, вбирає вуглекислий газ, абсорбує шкідливі речовини. Разом із тим клен є чудовим синоптиком: за три-чотири доби до негоди він починає "проливати сльози". Сік клена сріблястого і клена цукрового - один із рекордсменів за вмістом цукру. У народній медицині широко застосовують молоді листки і гілки клена як антисептичний, болезаспокійливий і протизапальний засіб.

Аліна ЯЦИНА