EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Церква Воздвиження Чесного Хреста над ставом

З розповіді отця Дмитрія Лисака, настоятеля храму, дізнаємося, що церква була збудована в 1540 році, біля в'їзних та виїзних колишніх Львівських замкових воріт, але існує версія, що церква вже існувала з XVI ст.

цікаві храми УкраїниЗ давен-давен була особливо шанована ікона Божої Матері, біля стоп якої тернопільські міщани шукали розради у своїх клопотах та бідах. Зокрема, збереглися народні перекази про порятунок Божою Матір'ю Тернополя під час татарського нападу в 1673 році. Доля цієї чудотворної ікони невідома. У 1730 році, як розповідає о. Дмитрій, бачимо в архівних записах другу ікону, що спершу була власністю тернопільського міщанина-шевця Василя Маркевича. 25 лютого 1730 року єпископ Атанасій Шептицький видав в Уневі д екрет, в якому написано, що він одержав реляцію від Василя Маркевича, що з очей Пречистої Діви на цьому образі точилися сльози. Після перевірки єпископ наказав помістити ікону на почесному місці в церкві Чесного Хреста. І понині в храмі, за престолом є вмурований металевий сейф, де зберігали ікону Божої Матері.

У Надставній церкві було багато старовинних ікон, серед них Євангеліє, яке видане у Вільні 1649 року. На особливу увагу заслуговує його оправа, яка була окована в сріблі, плоско - різьба Сім Святих Тайн. Його сьогодні в церкві немає.

Неможливо не помітити при вході до церкви над дверима чудовий напис на кам'яній плиті, де згадується про побудову дзвіниці, що була зруйнована турками і відбудована за панування Томи Замойського, воєводи Київського, і її милості пані воєводини Катерини, преосвященного єпископа Тесаровського року Божого 1627.

Саме церква Чесного Хреста була ще й оборонною.
Дмитрій Лисак зауважив, що всередині Церкви локалізували гармати, з яких обстрілювали ворога під час взяття Львівських замкових воріт, що багато разів руйнувалися від нападів чужоземців.

Церква постраждала також і в період Другої світової війни, пізніше була реставрована лише частково. Служби Божі не правилися в церкві майже 47 років.
7 липня 1989 року о. Дмитро Лисак отримав направлення від декана митр, прот. Романа Водяного за благословенням митр. Никодима на цю парафію. Це було свято Різдва Івана Хрестителя тоді ще Російської православної церкви. 22 січня 1990 року під час ланцюга єднання ЗУНР о. Дмитро зі своїми вірними парафіянами вийшов зі складу Російської церкви й увійшов під омофор Патріарха Мстислава Української автокефальної православної церкви, де 7 липня 1990 року його святість служив Богослужіння у нашому храмі з єпископами Іваном Боднарчуком та Василем Боднарчуком, іншими єпископами та священиками Тернопільської області.
Зараз церква набула своєї краси, яку о. Дмитро реставрував зі своїми вірними за їх пожертви. Разом з настоятелем храму співслужать: митр. прот. Володимир Яцків, священик ієрей А
натолій Лисак.

Підготувала Ганна МЕЛИМУКА