UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Екскурсійні печери Поділля: печери Кристалічна, Вертеба, Атлантида

Печери називають восьмим чудом світу, царством одвічної темряви. Володіння таємничого й непізнаного відкриються тим, хто наважиться на подорож підземними лабіринтами, створеними самою природою.

екскурсії в печері Млинки тури на вихідні у печері Млинки гонки андеграунд в печері Млинки

Історія Борщiвщини містить чимало таємниць та загадок. Найбільшою з них є природний витвір - гіпсові печери. Свого часу вони слугували надійним сховком для людей, нині - це знахідка для спелеологів, археологів, палеонтологів, а особливо для туристів. Причому для цього не потрібно їхати до далекого Нового Афону.

Лабіринти печер сягають у довжину вiд кількох до 600 км (найбільша у Європі - печера Оптимістична). Незабутні враження справляють візерунки на стінах печер, кам'яні форми, скупчення кристалів, трубчасті кальцитові сталактити, сталагміти та сталагнати. На найбільшу увагу заслуговують печери Млинки, Вертеба, Озерна, Оптимістична та Кришталева. На території області вже відкрито більш як 100 печер, i щороку кадастр поповнюється двома - трьома новими. За оцінками спецiалiстiв, на Західному Поділлі розвідана тільки п'ята частина підземних пустот. Легко порахувати - приблизно 400 тернопільських печер чекають на своїх Колумбiв - спелеологів.

Красу печер неможливо описати чи передати за допомогою фото-, кіноплівки. Це треба побачити: кристали, які при висвітленні грають всіма квітами веселки, наче уральські самоцвіти; сади зі сталагмітів - від найпростіших до найвигадливіших за формою; висячі гірлянди сталактитів; стіни, стелі, вкриті інеєм багатобарвних кристалів; відполіровані водою стіни, найрізноманітнішого розцвічення; багатобарвні напливи на стінах; підземні озера, ріки, водоспади... Так, це треба побачити!

Дізнайтесь більше про печери Тернопільщини:

Печери Поділля (таблиця)
Підземні лабіринти чекають на своїх Колумбів
Про утворення печер
Охорона підземного середовища. Етичний кодекс спелеолога

Сплави по Дністру

Рафтинг на Черемоші

Рада Дараба - кемпінг в Карпатах

Похід на Піп Іван літом

Сходження на Казбек

Печера Кристалічна

екскурсії в печері КристалічнаПечера Кристалічна розташована в селі Кривче на вузькому вододільному плато між річкою Циганкою та Семеновим потоком. Її вважають найкрасивішою в Україні.
Загальна довжина ходів сягає 23 км.
Крім лабіринту коридорів, є великі зали та галереї, стіни яких вкриті білосніжними або різнокольоровими кристалами вторинного гіпсу. Коридори електрифіковані. Кристалічна - практично суха і для подорожей нею не потрібні гідрокостюм чи спеціальне спорядження. Кристалічна вже добре вивчена та обладнана для відвідування туристами.

Щодня туристи приїздять до Кристалічної, щоб вдихнути підземну прохолоду, потренувати уяву на сплетіннях каміння та грі тіней, посмакувати місцевими легендами й зустрітися з мешканцями печери - кажанами.

Лабіринти плавно переходять у дивовижні зали та коридори: "Зоологічний", "Завалів", "Вузловий", "Див" та iншi.

Численні легенди роблять світ одвiчної темряви колоритнішим. Одна з них поринає у сиву давнину: щоб уникнути рабства під час нападу монголо-татар, українські дівчата шукали порятунку в печерах. Так, чарівна Наталка, потрапила до Кристалічної. Володар печери, узявши опіку над юною красунею, не зміг відмовити собі в бажанні залишити Нату поряд із собою. Марні спроби дівчини вийти на світ Божий закінчилися невдало. Наталка вирішила вбити підступного повелителя. Але під час замаху відрубала йому лише руку. Той розлютився й звернувся до чарівниці, щоб та перетворила Наталю на кам'яну ящірку...

Дізнайтесь більше про печеру Кристалічна:

Печера Кристалічна: підземна перлина Поділля
Печера Кристалічна: історія відкриття й дослідження

Печера Вертеба

Печера Вертеба - підземний музей трипільської культури.
Загальна довжина печери - близько 8 км.
Особливі риси: густа сітка ходів; тут знайдено багато керамічних фігурок жінок, а в одному iз вiддiлiв під плитовим завалом натрапили на загадкове чоловіче поховання iз 25 скелетів, тому печера отримала назву "Наддністрянські Помпеї".

Перші свідчення про гіпсову печеру біля села Бiльче-Золоте датуються 1822 роком. Саме тоді німецьке видання "Miscellen" подало інформацію про те, що тут виявлено перші сліди перебування людей i тварин.

У Вертебi є цікавий i своєрідний лабіринт "Камінна Соломка", де поверхня стелі вкрита густими "заростями" трубовидних кальцитових сталактитів, довжина яких 10 - 12 см. Печера була прихистком як для трипільських племен, свідченням чого є зразки кераміки, так i для сучасних поколінь вигнанців i переслідуваних. Є свідчення про те, що тут переховувалася ціла єврейська община, працював пропагандистський центр УПА.

Окрім людей, постійними мешканцями печери були кажани. Вони й нині збираються тут у шлюбний період, надаючи підземеллю таємничості та загадковості.
Вертеба є відділенням Борщівського краєзнавчого музею.
Вона добре пристосована для відвідування: тут розчищені ходи, обладнано діораму з трипільського життя, відновлено написи й таблички, проте без світла й провідника у восьмикiлометровий лабіринт спускатися не варто.

Дізнайтесь більше про печеру Вертеба:

У палацах давньої Вертеби
Історія відкриття печери Вертеба і знахідки у ній

Печера Атлантида

екскурсії в печері АтлантидаСеред карстових печер України особливе місце займає Атлантида. Вона розташована у схилі мальовничої долини річки Збруч поблизу села Завалля Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Легенда розповідає, що у верхній частині схилу, над печерою, колись стояла невелика церква. Одного дня вона "завалилася" у карстове провалля, після чого село й назвали Заваллям. Про печеру тоді ще не було відомо, однак люди розуміли, що такі явища пов'язані з пустотами у землі.

Надзвичайно цікавими є вторинні відклади у печері. Вони представлені різними генетичними типами.
Гравітаційні відклади пов'язані з обвалами породи у стелі порожнини (частковим обвалом) та з провалами (повним обвалом перекриття печери). Обвально-гравітаційні відклади представлені уламками та глибами гіпсу на підлозі печери, а провально-гравітаційні - великими провальними тілами, які складаються з глиб і глинистих утворень, що залягають над гіпсами. Такі провальні тіла розділяють печерну систему на окремі фрагменти.

Розмаїття гіпсових кристалів, що виросли на стінах і стелях печери завдяки наявності озер, перенасичених сульфатом кальцію, робить печеру унікальним мінералогічним музеем. Від тоненьких голочок, що утворюють мініатюрні, але густі зарості, до величезних, 1,5 м довжиною, кристаличних агрегатів - такий діапазон розмірів гіпсових кристалів цієї печери. Багатство мінеральних форм та кольорів кристалічних утворень здатне вразити будь-кого. Емоції та ассоціації, викликані спогляданням цих чудових витворів природи, певною мірою зосереджені у назвах гротів та залі: "Ніжність", "Квітів", "Золотої осені", "Червоних маків",  "Храм Богів" тощо.

Дізнайтесь більше про печеру Атлантида:

Печера Атлантида