UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Українські Карпати: Чорногора

Назва "Карпати" походить від албанського "karpe" (камінь), а дакійське могло означати "гора". Давнє польське слово "karpa" означає "значні нерівності", "підводне каміння", "великі стовбури або коріння". Від можливого дакійського значення - "гори", може походити назва народу - "карпи" - "ті, хто живуть в горах", які населяли Карпати за часів Римської імперії.

трекінг в Карпатах Українські Карпати лижні походи в Карпатах

Карпати - гірська система на сході Центральної Європи, на території України, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччині і Румунії. Простягається на 1500 км, утворюючи опуклу дугу, що замикає Середньодунайську рівнину. Найбільша ширина - 430 км. Карпати - один з головних вододілів Європи між Балтійським і Чорним морем.

Орографічно виділяють Західні Карпати, Східні Карпати (частина яких - Українські Карпати), Бескиди, Південні Карпати, Західні Румунські гори і Трансильванське плато. Переважаючі висоти Карпат - 800 - 1200 м, найбільша висота - 2655 м (гора Ґерлаховскі-Штіт в Татрах), в Україні - гора Говерла (2061 м).

Українські Карпати - частина гірської системи Карпат на Заході України. Довжина їх від верхів`їв Сану до витоків Сучави становить 280 км, ширина - понад 100 км. Займають територію Закарпатської, частково Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Площа - понад 24 тис. кв. км. Гірські хребти, розділені поздовжніми улоговинами та розмежовані глибокими поперечними долинами, простягаються з північного заходу на південний схід.

Низькогір'я і середньогір'я Карпат представлено гірськими масивами Східних Бескид, Горган і Покутсько-Буковинських Карпат. Центральну смугу гір складають низькогір'я й уголовини Вододільно-Верховинської області. Тільки за ними випливає масивний орографічний стержень Полонино-Чорногірських Карпат. Ще далі до південного заходу зберігся древній Рахівсько-Чивчинський кристалічний масив.

У Карпатах відбуається чимало фестивалів та колоритних культурних акцій. Приміром, фестиваль "Гуцульська бринза" у Рахові. Такої кількості бринзи, цимбал, килимів, ліжників в одному місці ви більш ніде не побачите. Господарі і господині у строях, кожне село у своєму. Тут і танцюють, і співають, і годують, і грають,  що є духу. Вас здивують приватні музеї Карпат: Музей старожитностей Романа Кумлика у Верховині з чудовим гідом-господарем, котрий не тільки потішить незвичайними історіями, а й заграє на давніх гуцульських інструментах.

Дізнайтесь більше про фестивалі та музеї у Карпатах:
Трембіти кличуть, бринза чекає!
Карпатське диво, або Хто-хто біля Черемоша живе...
Про мандрівку в Карпати й на фестиваль "Гуцульська бринза" (вересень, 2005)
Дещо про сир і полонини

Сплави по Дністру

Рафтинг на Черемоші

Рада Дараба - кемпінг в Карпатах

Похід на Піп Іван літом

Сходження на Казбек

Чорногора

Чорногора - найвищий гірський масив Українських Карпат у межах Закарпатської та Івано-Франківської областей. Простягається на 40 км між долинами річок Чорної Тиси, Білої Тиси та Чорного Черемошу.

Чорногора - крутосхиле середньогір`я, над яким підносяться вершини головного хребта. Складається переважно з флішу, подекуди є виходи вулканічних порід. Схили глибоко розчленовані, у верхній частині виражений альпійський рельєф з льодовиковими формами (карами, трогами, цирками). Поширені кам`яні осипища. Схили вкриті ялиновими і буковими лісами, на вершинах - полонини.

трекінг в Карпатах Говерла активний відпочинок в Карпатах

Усі найвищі вершини Українських Карпат - Говерла (2061 м - найвища точка України), Бребенескул (2032 м), Піп Іван (2028 м), Петрос (2020 м), Гутин Томнатик (2016 м), Ребра (2010 м) - зосереджені на масиві Чорногора.

Найвищі вершини Чорногори

Говерла, 2061 м
Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Має конусоподібну форму. Вкрита альпійськими луками, чагарниковими пустищами, подекуди - кам`яні осипища. Біля підніжжя - один із витоків Прута, водоспад.

Бребенескул, 2032 м
Знаходиться на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Поверхня куполоподібна. Вкритий альпійською і субальпійською рослинністю, характерні кам'яні розсипища та осипища.

Піп Іван, 2022 м
Знаходиться на південно-східному кінці хребта на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Має пірамідальну форму, у привершинній частині - кам'яні розсипища. Вкритий переважно субальпійською рослинністю. Поширені чагарники і ялинові ліси. Свою назву дістав від скелі на вершині, яка нагадує попа в рясі. На вершині - руїни польської обсерваторії початку XX століття.

Петрос, 2020 м
Знаходиться на північно-західному кінці хребта між г. Шешул і г. Говерла у Закарпатській області. Західний і південно-західний схили круті з численними кам'яними розсипищами, північний та північно-східний — урвисті, зі скельними виступами. Вкритий переважно субальпійською рослинністю. Поширені чагарники і ялинові ліси.

Гутин-Томнатик, 2016 м
Знаходиться у південних відрогах головного хребта Чорногори, у межах Закарпатської області. Біля північно-східного підніжжя вершини у давньольодовиковому карі знаходиться озеро Бребенескул. Гора вкрита субальпійською та альпійською рослинністю з великою кількістю рідкісних і реліктових видів. Унікальний полонинно-давньольодовиковий природний комплекс.

Ребра, 2001 м
Знаходиться у центральній частині хребта Чорногора, на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей. Південні схили - пологі ділянки (вкриті переважно травостоєм зі щучника дернистого й біловуса) та крутосхили, вкриті криволіссям. Північні схили спадають стрімкими скелястими урвищами. Тут зростає чимало рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України - сосна кедрова, жовтозілля карпатське, наскельниця лежача, ломикамінь моховидний та ін.

похідІнші вершини Чорногори

Менчул, 1999 м
Туркул, 1933 м
Бреcкул, 1911 м
Смотрич, 1898 м
Шпиці, 1863 м
Дземброня, 1877 м
Данці, 1856 м
Пожижевська, 1822 м
Шешул, 1688 м

Чорногора цікава не тільки мальовничими краєвидами, а й незвичними для гірської території об'єктами. Ось на горі Піп Іван 29 липня 1938 р. відбулось урочисте відкриття астрономо-метеорологічної обсерваторії - найвище в Україні розташованої споруди, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря).

Дізнайтесь більше про польську обсерваторію на горі Піп Іван:

Астрономо-метеорологічна обсерваторія на горі Піп Іван
Обсерваторія на горі Піп Іван
Унікальна високогірна пам'ятка архітектури й асторономії
Хто врятує "Білого слона"?

Низка високогірних озер вишукано оздоблює лискучими перлинами схили величних і суворих гірських вершин Чорногірського хребта: Бребенескул, Брецкул, Несамовите (найвище у Карпатах, розташоване на висоті 1750 м над рівнем моря на схилах г. Туркул) тощо.

Дещо про походження назв гірських вершин Чорногірського хребта

ГОВЕРЛА 1 "хурделиця", "завірюха" (від угор. "hovihar"); 2 "підніжник" (від угор. "hovirag"). Угор. назва Говерли - "hovar." Назва, а, властиво - звучання "Говерла" (так, як її вимовляємо сьогодні) ввійшла у вжиток через помилку на австрійській військовій карті, до описової літератури впроваджена Л. Вайґлем та священиком С. Вітвіцьким, місцева автентична назва зараз цілковито забута - "Говирла".

ПІП ІВАН Прихильники варіанту назви Чорна Гора аргументують свій вибір тим, що, за легендою, на тій горі, ватажок опришків Олекса Довбуш вбив чорну біду, дідька. І гора нібито відтоді так і зветься. Прихильники іншого варіанту наводять перекази, згідно  з котрими гора називається Попом Іваном, бо вона, начебто, подібна на священника у рясі. Або ж, колись давно, у тих краях жив священник Іван і на свято Івана Купала на тій горі збирав цілюще зілля. Ще за однією з версій, цю гору називають Попом Іваном, бо там дують сильні вітри і гора ніби попіває (поспівує). Не здивуюсь, якщо у кожному карпатському селі тієї місцевості знайдемо своє трактування походження назви гори.

ПЕТРОС - "скельний верх" (від угор. назви).

ГУТИН-ТОМНАТИК - "осінній (сивий) верх" (від угор. назви "oszteto", "osz" + "teto").