UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Похід на хребет Стайки з рафтинг табору

Прогулянка на хребет Стайки - цікавий варіант нетривалого сходження в районі рафтинг-табору Турклубу для тих, хто вже бував на Смотричі, Попі Івані та Кринті. Сходження на полонину Стайки в Карпатах в середньому темпі займає близько 5 год. Спуститись можна досить швидко в долину річки Дземброня або ж пройти далі по хребту на південь, і опинитись в районі присілка Явірник. В останньому випадку до місця старту прийдеться досить довго іти шутрованою дорогою вздовж Чорного Черемошу.

карта Карпат - Стайки

Чим цікаві Стайки ?

Неодноразово чув від різних місцевих мешканців, що на Стайках є рештки німецьких бункерів і окопів часів Першої Світової війни. Бункерів я не бачив, можливо, вони десь і збереглись, замасковані та зарослі кущами. Натомість дійсно, вздовж всього хребта іде лінія окоп, з різними відгалуженнями і поглибленнями. Очевидно, при бажанні, покопавши, там можна знайти якісь рештки військового перебування. Хребет цікавий також своєю безлюдністю і дикістю. Стежки тут часто завалені вітровалом, часом заросли кущами та високою травою, перемиті потоками. Шлях, щоправда, досить чітко проглядається і тримається південно-західної сторони хребта. Колись зі сторони Явірника була полонина, але зараз зверху колиби видно не було. Дається в знаки зменшення поголів"я худоби в Карпатах. Вся полонина порита, напевно, кабанами. Дорогою бачив лиса. Очевидно, якщо ходити тихо, то можна натрапити і на інших диких звірів.  На шляху до Стайків бачив кілька галявин лісових квітів.  А в одному окопі на камені - безперечно найдовшого хробака в Карпатах. Мав він десь сантиметрів 30-40 довжини.
Крім того, сусідство з Чорногорою дозволяє побачити Піп Іван, Смотрич, Гриняви  з дещо нестандартного ракурсу.

 

лісові квіти в Карпатах

Маршрут 

Дістатись на хребет Стайки з району Дземброні найкраще через хребет Скорушний. На Скорушний можна вийти або від розсадника в долині Дземброні (біля останньої правої притоки Дземброні), або від магазину в с. Дземброня. Біля розсадника зараз ведеться інтенсивна вирубка, тож дорога понівечена, і далі на підйомі доведеться іти дорогою через вирубку. Пройшовши крізь кущі вкінці вирубки, можна вийти на стежку з Дземброні, яка іде далі по хребту. Шлях недавно прочищали, прорізали повалені дерева. Далі стежкою можна вийти на полонину з кіньми. З полонини стежка заходить в ліс, де невдовзі можна повернути направо на сідловину між Стайками та Скорушним. На сідловині видно великі калюжі з водою, в яких, певне, з задоволенням борсаються кабани та косулі.
На Стайки стежка виходить полониною, і далі знову заходить в ліс, де дорога сильно завалена поваленим лісом. Тут багато джерел та різних квіточок. Досить швидко з'являються окопи. Далі можна продиратись безпосередньо вершиною хребта, оглядаючи окопи, колючий дріт та валуни скель, а можна пробувати шукати стежку на південно-західній стороні. Хребет закінчується полониною, з якої є два спуски. Нас більше цікавить той, який виходить на Черемош якомога нижче.

Примітно, що в суботу в проміжку з 11.30 до 13.00 з Явірника вниз поїхали 1-2 машини, забиті людьми. Тож розраховувати на автостоп у цій місцині не варто (принаймні, на вихідних).

Після трекінгу по Стайках можна сплавитись на байдарках по Черемошу з рафтинг-табору Турклубу.

Переглянути трек походу

Фотографії

 

фото Карпати Стайки