UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Грузія: Гудаурі

Грузія наче створена для туризму. При тому створена зі знанням справи та багатою фантазією. Складно уявити принаду для туриста, якої тут немає; зате безкінечно можна перераховувати переваги та цікавинки, що тут є.

Візитка Грузії – її гори: м’які схили для любительського трекінгу та прогулянок поміж іншим, високі піки для скелелазів різного рівня підготовки та досвідченості, вічні льодовики для гостроти вражень та величні краєвиди для власників найвибагливішої фотоапаратури. Трекінг у Грузії доречно доповнить будь-яку поїздку, як екстремально-активну, так і екскурсійно-відпочинкову. Турклуб, зокрема, пропонує трекінг до Чаухі та сходження на Казбек.




Море – чи не найперша асоціація на відпустку. У Грузії до Ваших послуг теплі береги Чорного моря, безкраї піщані та галькові пляжі, довгий субтропічний купальний сезон, оздоровчі санаторії… Відпочинок на морі + відпочинок у Грузії = заряд здоров’я та позитиву, що вистачить на найдовшу зиму. Як водиться у приморських краях, під житло для туристів здається усе: від пів ліжка у хижці до президентського люксу у Редіссон Блу – тільки Вашому гаманцю встановлювати співвідношення комфорту та заощадливості.




Екскурсійні об’єкти у Грузії перелічувати довше, ніж підніматись на Казбек столітній бабці.  Історична спадщина Грузії сягає початків людства, перша держава (Діаоха) була тут сформована уже у ІІ ст. до н.е..  Грузія ж вважається місцем зародження металургії. На території Грузії виявлено більше 400 пам’яток тільки епохи палеоліту. Без сумніву, ця країна поважного віку заслуговує звертання на Ви та по-батькові (до слова, батьком чи покровителем Грузії вважається Святий Георгій Змієборець). Культура Грузії зберегла унікальність та національний колорит, гармонійно межуючи між Європою та Азією. Численні музеї, галереї, храми та церкви, витвори мистецтва, поєднання добре доглянутих древніх будівель та дивовижної сучасної архітектури – тут є чим задовольнити найвибагливіший естетичний смак. Вибір широчезний, усього не осягнути, серед місць обов’язкових до відвідання можна порекомендувати печеру Прометея, стародавнє печерне місто Уплісцихе, національний заповідник Сатапліа, Грегетська церква біля підніжжя Казбеку. До речі, ці місця та багато інших вдасться побачити поїхавши у тур в Грузію з Турклубом Тернопіль.




Із гір до моря несуть свої бурхливі води численні гірські річки, а це чудова передумова для рафтингу. Найкращий сезон для рафтингу у Грузії  весна та осінь, коли рівень води середній і відповідно безпечніші сплави. Серед річок, придатних для рафтингу, виділяються Арагві, Цхенскацлі, Кура та звісно Ріоні – одна з найбільших річок Закавказзя. Рафтинг на Ріоні, окрім потужних порогів та стрімкої течії, приваблює високими каньйонними берегами, скелями та лісами. Милуючись навколишніми краєвидами, не втрачайте пильності, рафтинг на Ріоні не для роззяв. Тури у Грузію від Турклубу ніяк не можуть обійтися без рафтингу, тож порція адреналіну прямо з холодних вод Ріоні Вас не обмине.




Окремої уваги також заслуговують: гостинність грузинів, національна кухня та виноробні традиції, маршрути для вело-походів та гірськолижні курорти та багато-багато іншого - але це вже спроба осягнути неосяжне.





Гудаурі: перший погляд

23-29 січня 2014 року ми групою в кількості 12 осіб злітали  в Грузію покататись на розрекламованому гірськолижному курорті Гудаурі. Враження залишились приємні. Нижче наводжу детальний опис і деяке порівняння з українськими гірками. База порівняння: Буковель, Драгобрат, Славське.

Сезон

Сезоном вважається час, коли висипає достатньо снігу. Штучного засніження немає, тому чекають  на погоду. Традиційно вважають, що розпочати катання можна навіть у грудні і триматиметься сніг до квітня. У січні 2014 сніг випав лише в 20-х числах січня, тому всім, хто приїхав раніше, довелось кататися лише на одному тренувальному схилі або їздити на екскурсії. Відповідно, до рівня снігового покриву виставляється і вартість абонемента, фіксованих дат початку і закінчення сезону немає.

Температура протягом 5 днів коливалась від 0 до -10.
 

Гори

Дуже класні! Шкода, що безхмарним був лише один з п’яти днів. Однак і цього дня вистачило для найяскравіших вражень  і шалених фоток. З усіх трас краєвиди шалені, а з найвищої точки, на яку виїжджає підйомник видно навіть Казбек!

Траси

Гарні, довгі, за складністю переважають синьо-червоні. На час нашого катання доступними були лише сині і червоні схили, чорні ще не вкрилися снігом. Є можливість комбінувати кілька схилів і доводити тривалість спуску до 10 хвилин і більше.  Траси на 90% не оброблені ретраками. Враховуючи те, що кожного дня за час нашого перебування падав сніг, була можливість покататися по «пухляку». Загалом, якщо уявити, що снігу може бути в 3-4 рази більше – то катання може бути неймовірно різноманітним і класним. За нашими припущеннями такого рівня снігу варто очікувати в кінці лютого – березні.
Хороша карта схилів.
 

Витяги

Практично всі крісельні. Швидкісні і довгі, середній час підйому 6-8 хвилин. Можуть бути обмерзлими – варто мати піддупник. Є гондоли (човники або кабінки, як кому більше подобається їх називати) – 8-10 місні підвісні кабінки, в них тепло і полежати можна.

Вартість  підйомів: 15 ларі/день в несезон, 30 ларі/день у сезон. Оплата проводиться у одній касі на всі витяги. На гурт діють знижки, так на 4 дні вартість квитка обійшлася у 116 ларі.
Графік роботи. Першого дня, який ще вважався несезоном, витяги працювали з 11 до 15. З наступних днів, що були вже сезоном  -  працювали  з 10 до 16. Гондоли починають працювати, напевне, на півгодини раніше (завжди, коли ми підходили до своїх витягів на 10:00 вони вже працювали).

Прокат

Пунктів прокату небагато. Про інші точно не знаю, але біля другого витягу прокат діє у готелі «Carpe Diem».  Вартість комплекту (лижі+черевики+палки) коливається в будні і на вихідні, на 5 днів гуртова вартість вийшла 100 ларі. Просто лижі – 15 ларі/день. Шоломи не обов’язкові і наявні у вкрай обмеженій кількості, вартість 10 ларі/день. І хоч шолом і необов’язковий, його таки хотілося носити, добре, що взяла свій. Наша група мала досвід втрати двох палиць – вартість кожної обійшлася у 50 ларі.
 

Хостел

Ми проживали у хостелі BigTrip. Дві кімнати на 6 і на 8 місць, ліжка двоповерхові, досить затишно. Велика їдальня на першому поверсі. 4 санвузли, з них два душа. Серед недоліків – сильно продуваються вікна і стіни, тому, незважаючи на неймовірно гарячі батареї, в морозяний день в кімнаті було прохолодно. Хостел знаходиться в 10 хвилинах від витягів – це хороше місцезнаходження.
Вартість проживання 30 доларів/день (240 грн) з харчуванням.  Здійснивши опитування сусідів по підйомнику, можна зробити такий висновок – в наявності хостели ціною 25-35 доларів з двоповерховими ліжками і готелі за ціною від 50 доларів.

Харчування

Харчування саме у нашому хостелі  зовсім не відповідало нашим очікуванням. Хоча, треба було одразу звернути увагу на те, що у загальній вартості проживання на харчування відводиться лише 5 доларів.  Приклади:

  • сніданки – грінка обсмажена у яйці + масло // сир+масло+булка // яйце варене+сир+ масло+хліб
  • вечері – суп+олівє // суп+салат з капусти // суп+ макарони//суп+курячий салат (це було свято!)

В іншому хостелі нас зорієнтували на таке меню: ввечері суп і гарнір (м'ясо або в супі або до гарніру), вранці вівсянка, або те, що залишається з вечора.
В готелях з ціною проживання від 50 дол пропонується широкий вибір страв, зі слів проживаючих «годують від пуза».
Висновок по харчуванню у хостелах:  потрібно мати запас продуктів з собою. Крупи, м’ясне і молочне можна купувати у супермаркеті, свіжі овочі варто привозити з собою, якщо не з України, то з Тбілісі.
Для  порівняння: вартість проживання+харчування  у неноворічний час в українських  Карпатах у 2-3 місних кімнатах зі зручностями на поверсі із багатим дворазовим харчуванням коштуватиме від 170 грн/день.

Транспорт

З Києва летіли літаком від МАУ. Летіти літаком МАУ дешевше для тих, хто везе свої лижі. Так, ціна в МАУ - 1200 грн в обидва кінці (лижі безкоштовні), літак Wizzair  - 700 грн в обидва кінці без лиж, 1800 грн в обидва кінці з лижами.
З аеропорту Тбілісі до Гудаурі ми замовили мікроавтобус на 14 місць за 150 дол. Назад такий же транспорт знайшли за 130 дол. В обох бусах сидіння розміщені надто близько, для колін місця дуже мало.

Інше

Магазин в Гудаурі - один  супермаркет, крім іншого тут можна обміняти валюту і поповнити телефон.  Продуктовий вибір досить широкий, всього, окрім свіжих овочів (наявна була лише картопля). Яблука, апельсини продають з машини поруч. Аптека – поруч з супермаркетом.
В межах поселення діють три-чотири кафе/ресторани з місцевою кухнею.
Поселення простягнулося по одній кривій, тому відстані між різними пунктами можуть бути доволі значними, так, нам до магазину пішки йти потрібно було близько години в одному напрямку.  Але часто трапляються попутки, готові підвезти.
Сувеніри – продають просто біля кас або по дорозі в Тбілісі в двох місцях: неподалік  за Гудаурі на дорозі і поруч з фортецею Ананурі. Тут можна придбати шкарпетки, шапки, магніти і таке інше. Продуктові сувеніри (соуси, приправи, чурчхелу, чаї, варення) ми купували у Тбілісі.
Виліт на Київ в нас був о 7 ранку, тож ми приїхали у Тбілісі напередодні ввечері та переночували у вже відомому нам Арт-хостелі в самому центрі Тбілісі за 15 ларі. Місце супер, і по якості, і по вартості, і по розташуванню. Ввечері ми гарно прогулялися по нічному Тбілісі, покатались на фунікулері, затарились соусами і приправами, поїли хінкалі та хачапурі. Вранці до аеропорту замовили мікроавтобус за 70 ларі.

Бажаю і вам гарної подрожі!

Читайте додатково:
Вартість скіпасів в Гудаурі
Витяги і спуски в Гудаурі
Прокат спорядження та інструктори в Гудаурі