UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Тарнопіль було перейменовано у Тернопіль

Протягом двох років науковці займалися питанням виявлення документів XVI століття, які стосувалися заснування Тернополя. Дозвіл на заснування фортеці (укріпленого міста) отримав 15 квітня 1540 року великий коронний гетьман польського королівства граф Ян з Тарнова (згодом Тарнавський) історія назви міста Тернопільвід короля Сигизмунда І. Укріплення отримало назву Tarnopolie (Тарнополь). Оригінал, який видавала королівська канцелярія у місті Кракові, не зберігся. Але відомо, що до метричної книги було записано тотожний текст привілеїв. Саме його, у Варшаві, досліджуючи акти ХУІ - ХУІІ століття, побачив львівський історик Ігор Скочиляс. За нами залишалася тільки технічна сторона в отриманні копії привілею, який був надісланий з Головного архіву стародавніх актів Варшави до Тернопільського краєзнавчого музею наприкінці квітня 2003 року.

Згідно з привілеєм, на місці знищеного поселення (селища) Сопільче мала постати укріплена фортеця. Текст грамоти було написано латиною. Цікаво, що назву "Тарнопіль" ми зустрічаємо також в актах, написаних староукраїнською мовою. Наприклад, 1575 року, коли черговий раз татари напали на місто.

Сподівалися отримати копію акта 1548 року, який надавав місту тевтонське (німецьке, магдебурзьке) право. Але, як свідчить відповідь з Головного архіву стародавніх актів Варшави, німецькі війська під час воєнних дій 1944 року знищили метричну книгу, в якій був автентичний текст привілеїв. Грамоту було важливо отримати, щоб нарешті поставити крапку в довготривалій дискусії про те, яку ж назву мало селище (поселення), що передувало нашому місту. У багатьох випадках автори помилково стверджували, що селище називалось Топільче. Навіть були сфабриковані окремі легенди про непрохідні болота. Але акт від 1540 року фіксує єдину назву селища - Сопільче (етимологію слова ще треба довести), яке було тут розміщене до заснування нашого міста.

До речі, в 2003 році виповнилось 60 років з часу перейменування президією СРСР Тарнополя у Тернопіль.

Борис МАШЛЯНКА