UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Російський етичний кодекс спелеолога

Прийнятий на засіданні Президії УСА 9 грудня 1994 року
Прийнятий на засіданні Спелеокомісії ТССР 12 грудня 2004 року

Основні принципи

Загальноприйнятий кодекс етики, заснований на згоді, є більш бажаним і дієвим, ніж обов'язкові правила.
Відповідальні дії як приклад для інших - ефективніші, ніж владні інструкції.
Спелеологи відкривають і досліджують печери, роблять їх відомими й доступними світу людей. Вони повинні усвідомлювати унікальність і вразливість печерного середовища і брати на себе відповідальність за її збереження.
Самосвідомість кожного спелеолога є найкращим захистом для печер.
Кожен спелеолог є джерелом потенційного збитку для печер, як при їхньому дослідженні, так і при відвідуванні.
Публікація результатів нових відкриттів у спелеологічних виданнях є обов'язком дослідника печер.

Поведінка спелеолога

Свідомість кожного спелеолога є кращим захистом для печер. Спелеолог повинен виявляти максимум уваги до збереження печер і строго дотримуватися певних принципів, про які далі.
Піклуйтеся про гарні стосунки з місцевим населенням у районах, які ви відвідуєте або досліджуєте, поважайте права власності й землеволодіння, не залишайте сміття за собою, уникайте ушкодження посівів і насаджень.
Залишайте за собою в печері мінімум слідів, не виносьте з печери нічого, їй приналежного. Ретельно вибирайте, а при необхідності, маркуйте, обмежену стежку при пересуванні в печері. Збереження печери передбачає не тільки збереження її окрас, але й печери в цілому, включаючи всі види відкладень, уламків і т. п., які є частиною її середовища. Відбір зразків для наукових цілей повинен здійснюватися професійно, вибірково й у мінімальних кількостях.
Ставтеся до підземного світу як до уразливого й чутливого біотопу, будьте уважні до печерної фауни, навіть найдрібнішої. Це означає, що кліматичні умови печери або її частин не повинні зазнавати штучних змін.
Колекціонування мінералогічних, біологічних й інших печерних знахідок для виставкових цілей неприпустимо й не може бути виправдано. Це заохочує інших до колекціонування й сприяє пограбуванню печер.
Очищайте печери від сміття, залишеного несумлінними попередниками.
Не переходьте межі своїх фізичних можливостей; добрий самоконтроль є запорукою розумного поведінки; виснажений спелеолог не зможе піклуватися про схоронність печери.
Використання спорядження, гаків і споруд у печері повинне бути обережним і зводитися до мінімуму, але не на шкоду безпеки. "Легкі" експедиції, що використовують мінімальну кількість спорядження, що уникають широкого використання гаків і підземних таборів, є найкращими.
Зведення споруджень і гірські роботи в печерах, типу базових таборів, розбирання завалів, великих розкопок, осушення сифонів, можуть здійснюватись у виняткових випадках і повинні, якщо можливо, бути тимчасовими. Наслідки таких робіт, особливо для печерного клімату й відвідуваності, повинні бути ретельно зважені.
Не приводьте в печери великі групи людей. Не слід популяризувати відомості про конкретні печери, якщо вони не упоряджені спеціально для екскурсій, у засобах масової інформації.
Відвідування печери або печерної системи, у якій триває дослідження або яка перебуває під опікою спелеоклубу, варто здійснювати тільки за узгодженням зі спелеологами, що проводять дослідження або опікують печеру. Це зумовлено міркуваннями безпеки, необхідністю поважати роботу дослідників (права першовідкривачів) і сприяти охороні печери. Але це не наділяє дослідників і першовідкривачів правом "приватизувати" печеру й унеможливлювати доступ у неї інших спелеологів, що поважають чинні правила й етичні принципи.

ГОЛОВНЕ: думай, перш ніж діяти! Інакше, наслідки можуть бути катастрофічними й необоротними.

http://www.tssr.ru