UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Ріка Дністер

Загальна інформація

Від схилів Карпат до берегів Чорного моря блакитною стрічкою завдовжки 1362 км несе свої води із заходу на південний схід наймальовничіша річка України - Дністер. Починається він з невеликого струмка на схилах гори Розлуч, що в Бескидах, вище села Середа Львівської області, на висоті близько 800 м.

простори Дністра

У верхній течії Дністер має гірський характер зі швидкістю течії 2 - 4 м/с, а від Галича вже тече помірно.

Від с. Нижнів, що є традиційним місцем початку сплавів, до р. Збруч Дністер біжить каньйоноподібною долиною.

Довжина каньйону - 250 км. Глибина 130...160 м, ширина 0.5..З км.
Ширина русла - 100...300 м, глибина 1.5..3.5 м.
Довжина ріки на ділянці Нижнів - Заліщики - 135 км.

Дністер несе свої води Львівською та Івано-Франківською областями, перетинає південно-західний край Подільської височини, відокремлює Івано-Франківську і Чернівецьку області від Тернопілля і Хмельниччини. Тече по кордону України та Молдови, 328 км територією останньої.
У Дністер впадає близько 400 річок, площа басейну - 72.1 тис. км2.

Дізнайтесь більше про ріку Дністер:

Історія Дністра як водного шляху
Сценарій утворення річки Дністер
Коротка довідка
Дністер як транспортна артерія у 50-х роках ХІХ ст.

Клімат Дністровського каньону

Клімат на відрізку Дністровського каньйону - м'який і теплий. Середня температура січня - 50С, липня +190С. На землях уздовж Дністра у Борщівському і Заліщицькому районах весна розпочинається на два тижні раніше, ніж в інших районах області. "Дністровські субтропіки" створюють найкращі умови для активного відпочинку на Дністрі.

Дізнайтесь більше про клімат на Дністрі:

Людина на природі

активний відпочинок на Дністрі рафтинг в Дністровському каньойоні катамаран на Дністрі

Флора і фауна Дністра

Основні лісоутворюючі породи Дністровського каньйону - дуб звичайний, дуб скельний і бук лісовий (урочище Вадова). Круті урвисті схили Дністра та його приток укриті низькорослими чагарниковими лісами з дуба скельного, вишні степової, береста, граба, дерену, шипшини, гордовини; на стінках поширена наскельно-степова, на високих нерозораних терасах ріки - лучна рослинність, представлена формаціями типчака борознистого, бородача звичайного, перстачу піскового, чебрецю подільського і одягненого, самосилу панянського та інших.

флора Дністра рибальство на Дністрі фауна Дністра

Досить різноманітна, багатша, ніж на прилеглій території, фауна Дністровського каньйону. Тут водяться козулі, вепри, борсуки, зайці, білки, заходять навіть рисі, олені, лосі. Можна також зустріти черепаху болотну, ящірку зелену, вужів і гадюк. Незліченне й царство пернатих. Поблизу Дністра облюбували собі місце сірі чаплі - рідкісні представники орнітофауни нашого краю.

Дністер – чудове місце для рибалок! У Дністрі водяться судак, сом, дикий короп, щука, марена, головень, підуст, рибець, плотва, краснопірка, лин, верховодка, карась, окунь, лящ та інші. У зоні берегової смуги в окремих місцях, багатих планктоном, весною скупчується велика кількість риби, що йде на нерест. У Дністрі її водиться близько 40 видів.

Дізнайтесь більше про природні багатства Дністра:

Недоторканий фонд природи
На берегах Дністрових

Цікаві місця поблизу Дністра

Майже третина усіх замків і замкових споруд, що є в Україні, зосереджена на Тернопільщині. Доволі багатий Тернопільський край і на природні пам'ятки, зокрема, водоспади, гроти, скелі девонського періоду, печери (Під думкою, печера Відлюдника). Під час рафтингу на Дністрі ви побачите руїни замку Бієневського в с. Раковець, костел і вежі замку поблизу с. Нирків, печеру-храм дохристиянських часів у с. Монастирок, залишки трипільського житла й чимало інших надбань століть.

Далі коротко про окремі варті уваги місця.

екскурсії на Дністрі Червоноградський водоспад
палац у Коропці на Дністрі

Джуринський водоспад - вважається найбільшим рівнинним водоспадом в Україні. Він заввишки 16 м. Важко повірити в те, що до його створення долучилися люди: татари під час облоги замку спрямували річку в інше русло. Минули часи - і тепер ми маємо можливість милуватися красою та приймати цілющі водні процедури. Джуринський водоспад сам по собі є каскадним, тому для екстремалів, любителів джакузі, експериментаторів є безліч можливостей. Джуринський водоспад зачаровує і зцілює

Дністровський каньйон. Найоригінальнішою в межах України є система каньйонів Придністров'я, яку утворює Дністер разом з притоками. Їх можна об'єднати під назвою Великий каньйон Дністра. Круті, подекуди прямовисні схили каньйонів піднімаються над рівнем Дністра на 150 - 180 і більше метрів, формують рельєф, що нагадує гірський. Каньйон починається в районі села Нижнів Івано-Франківської області унікальними відслоненнями юрського періоду, а закінчується біля гирла Збруча суперунікальними відслоненнями силуру в Трубчині. Дністровський каньйон, згідно з рішенням всеукраїнського Інтернет-опитування, оголошеним 26 серпня 2008 р., визнаний одним із 7 природних чудес України. Край каньйонів - Середнє Придністров'я

Русилівський каскад водоспадів на відстані 20 км від Берем’ян тече глибокою ущелиною і визнаний найбільш водоспадним струмком України (14 водоспадів, найбільший з них сягає 12 м). Потічки об'єднуються і долають стрімкі червоні виступи девонських пісковиків, вливаються в Стрипу.

Село Стінка розташоване на "стінці" над Дністром. Нижче села в урвистому березі знаходиться давня культова печера. Ранньохристиянський печерний храм початку І - ІІ ст. н. е. з язичницькою та християнською символікою.

Палац графа Казимира Фелікса Бадені у смт Коропець збудований у 1883 р. в класично-синкретичному стилі з розкішними бароковими ліпними геральдичними атрибутами.

Програми турів передбачають відвідини давніх містечок Тернопільщини. Зокрема, м. Чорткова, м. Теребовлі, смт Микулинців.

У м. Чортків збереглися залишки замку (поч. XVI ст.), ратуша з годинниковою вежею (1924 р.), будинок колишнього міського маґістрату (1930 р.). Тут виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов’ян. У місті є чимало храмів, серед них: дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці (1583 р.), Домініканський кляштор (1610 р.).

У м. Теребовля варто оглянути руїни замку (1631 р.), оборонну церкву Св. Миколи (XVI ст.), костел і монастир отців кармелітів, ратушу тощо.

Дізнайтесь більше про місця, що варті відвідин, на Дністрі:

Туристичні перлини Тернопільщини
Дещо про вже відомі Микулинці та про ще й досі загадковий Микулин
Тернопільщина - країна фортець
На Тернопільщині є те, аналогів чому нема ніде у світі...
Литячівські дуби