UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Екскурсії в інші печери із Спелеохати

Для туристів, що бажають урізноманітнення відпочинку, як доповнення до класичної програми в печері Млинки «Шалені вихідні» пропонуємо організацію екскурсій до інших печер.

Екскурсія в печеру Атлантида

Серед гіпсових печер України Атлантида займає особливе місце. Неймовірна краса її підземель вражає навіть досвідчених спелеологів. Таку чітку скульптуру ходів, вимитих за тисячоліття потоками підземних вод – ніби підводне царство у фільмах Кусто – побачити в інших печерах доволі складно. Структура теж унікальна – це чи не єдина багаторівнева печера на Західній Україні. Добре простежуються три рівні ходів, між якими кілька метрів товщі. Та найбільший скарб Атлантиди – багатство кристалів найрізноманітніших форм, кольорів та розмірів (від найтонших голочок до величезних півтораметрових гігантів). З особливою уважністю тут спелеологи оберігають рідкісні кристали-гелектити, що за формою нагадують химерні квіти.

Екскурсії в Атлантиді, як і в Млинках, спортивні, часто потрібно пересуватись на колінах і т.д. Печера дещо вологіша та брудніша за Млинки.

P.S. Печера Атлантида, як і легендарна земля атлантів, ще й досі таїть свої багатства глибоко в надрах землі. Остання експедиція в лютому 2014 року розширила розвідану ділянку печери із 2 525 м до 20 км! Дослідження тривають…

Для екскурсій в Атлантиді пропонують декілька маршрутів:

  • маршрут Початковий, тривалістю до 1,5 год – оглядовий маршрут, переважно для школярів
  • маршрут Детальний, тривалістю 4 год – найбільш популярний серед туристів, передбачає огляд загальнодоступних ходів та галерей
  • маршрут Максимальний, тривалістю 6 год – довший, тому важчий фізично, але дає можливість потрапити у найвіддаленіші куточки печери
  • маршрут Екстремальний, тривалістю 4 год – спортивний, з особливо складними елементами

Екскурсія в печеру Оптимістична

Сам факт відвідин найдовшої у світі гіпсової печери вартує того, щоб поїхати на екскурсію в печеру Оптимістична. З 240 з зайвим кілометрів печерних лабіринтів оглянути пропонують лише близьку до входу частину. Зате цікавими будуть розповіді спелеологів-екскурсоводів про історію відкриття Оптимістичної, особливості морфології ходів, цікаві деталі освоєння печери тощо.

Головна особливість та привабливість Оптимістичної для туристів – підземний музей, в якому зібрані усі види печерних утворень, що зустрічаються в її лабіринтах. В експозиції представлені різних видів кристали, сталактити та сталагміти, шмати пластинчатого гіпсу, а також найцінніші об’єкти – голчасті кристали-«їжачки» та рідкісні гелектити. Поруч з так званим «краєзнавчим» музеєм в лабіринтах Оптимістичної розташувався перший в Україні підземний музей скульптур. Більше 20 дивовижних скульптур виліплені з найпоширенішого тутешнього матеріалу – глини, – серед яких дивовижні рибини, міфічний голум, слов’янські жінки, саламандра та атланти, що символічно тримають на плечах печерне склепіння.

Розповідаючи про Оптимістичну, неможливо оминути іще одну річ – лише тут живе унікальна собака-спелеолог. Зазвичай собаки недолюблюють підземелля, але Черешня (так звати тваринку), з щенячого віку ходила із спелеологами в печеру, і зараз дуже добре почувається під землею та орієнтується в лабіринтах ходів. Улюблениця туристів часто супроводжує екскурсії, і ніколи не відмовляється від гостинців у вигляді бутербродів.

Екскурсії в печері Оптимістична не позбавлені спортивних елементів (до прикладу, вхід до печери, так званий КПК, що в довжину кілька десятків метрів, потрібно пролізти на колінах), але переважно маршрут іде широкими ходами та залами. Більше уваги приділяється огляду підземного музею.

Маршрути екскурсій в печері Оптимістична:

  • 2-годинна екскурсія – до підземного музею
  • 5-годинна екскурсія – включає огляд тієї ж ділянки та підземного музею, що передбачено в 2-годинній екскурсії, та виходу далі за Вхідний район, до гроту Авербаха

Екскурсія в печеру Вертеба

Печера-музей Вертеба – унікальний у своєму роді підземний музей історії трипільської культури. В Вертебі не варто очікувати на проходження низки складних маршрутів, асоціації швидше виникатимуть із відвідинами музею. Власне, тут й обладнаний незвичайний підземний музей – в великих галереях та залах, на глибині 10 м під землею. Проте навряд чи знайдеться ще один музей, обладнаний просто на місці перебування древньої трипільської культури. Що цікаво, знахідки стародавніх речей вжитку у Вертебі датуються тридцятьма роками швидше, ніж у відомому селі Трипілля, звідки й пішла назва печери.

Печера Вертеба і досі залишає багато нерозгаданих запитань. Археологи доводять, що люди проживали тут протягом більш ніж трьохсот років, але причина такого тривалого проживання у підземеллі невідома.

Екскурсія в Вертебі має оглядовий характер, та відбувається електрифікованою частиною печери (протяжність – близько 1 км).