RU
Расписание: Пн-пт 9 - 18

Безвизовый режим: правила пересечения границы

Безвіз значно спростив організацію подорожі. Наразі потрібно всього лише оформити біометричний паспорт, який коштує не так дорого, як віза (менше 1 тис. грн), і вільно подорожувати з ним без візи територією 128 країн світу. 

Безвіз значно спростив організацію подорожі. Наразі потрібно всього лише оформити біометричний паспорт, який коштує не так дорого, як віза (менше 1 тис. грн), і вільно подорожувати з ним без візи територією 128 країн світу. Але досі поширюються чутки про те, що на кордоні вимагають весь той перелік документів, який раніше подавався до консульства під час оформлення візи, можуть спитати навіть довідку з ЖЕКу. Тому спробуємо розвіяти ці чутки, а також докладно розповімо, які потрібно мати документи для перетину кордону без віз.

Чи справді віза не потрібна?

Раніше можна було купити квитки, забронювати готель, зібрати усі папери і лише марно витратити гроші, бо візу не дали, подорож скасувалася. Дуже популярним було страхування на випадок неотримання візи – поліси купували, щоб отримати відшкодування витрат у разі відмови. Сьогодні ж можна швидко оформити туристичну страховку онлайн і спокійно вирушати у подорож! І вже не потрібно дізнаватися розклад роботи всіх держслужб, збирати купу паперів та платити від 30 євро лише за розгляд подання на візу.

Зі 128 країн, куди туристам громадянства України не потрібно оформлювати візу, повністю безвізовими є 93. У деякі з них можна в'їхати за внутрішнім паспортом або звичайним закордонним паспортом. Але якщо ви подорожуєте до однієї з 26 країн Євросоюзу (крім Великої Британії та Ірландії) або 4 країни Шенгенської зони, які не входять до ЄС (Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн), можливий лише виїзд за кордон за біометричним паспортом.

Безвіз – це зменшення витрат часу і грошей на збір документів та оформлення візи. Звісно, прикордонник може не пропустити вас, але і раніше наявність візи не гарантувала в'їзду.

Безвізовий режим: умови перетину кордону

Згідно з прикордонним кодексом, що діє на території Шенгенської зони, додаткових умов для подорожуючих за безвізом немає. Тобто всі ті документи, які ви раніше брали з собою, щоб показати прикордоннику, якщо спитає, потрібно брати і зараз. Різниця в тому, що для оформлення візи документів потрібно значно більше, хоча і подаються вони заздалегідь.

Але нововведення також не означають, що старі діючі документи стануть недійсними. Якщо ви не хочете оформлювати біометрію, подорожуйте, як і раніше, зі старим паспортом, оформлюючи візу перед кожною поїздкою. Якщо ж у вас є мультивіза, ви можете нею користуватися, доки не скінчиться термін її дії. Також, якщо подорожує дитина з одним із батьків, потрібен дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон або довіреність, якщо дитина їде у супроводі третіх осіб. Для самої ж дитини також потрібен біометричний закордонний паспорт.

Отже, що потрібно мати при перетині кордону з біометричним паспортом? Ось перелік вимог до громадян, які хочуть подорожувати до Європи:

  • мати з собою документ для перетину кордону;
  • обґрунтувати цілі та умови перебування у країнах Євросоюзу;
  • мати достатньо фінансових коштів для перебування у країні ЄС протягом зазначеного терміну та повернення до України, або мати можливість законним чином дістати ці засоби.

Обґрунтування цілей та умов поїздки

Необхідно пам’ятати, що час перебування у зоні Шенгену для подорожі з безвізом – не більше 90 днів із кожних 180. Це правило розповсюджується на всі країни Шенгенської угоди, тобто на запитання: «Скільки можна перебувати в Польщі по біометричному паспорті?» відповідь та сама: діє правило 90/180.

Також треба зважати, що угода безвізового режиму, крім туристичних подорожей, дає право на відвідування культурних та спортивних заходів, короткострокове навчання та лікування. Але не надає права працювати особам іноземного громадянства. Тому безвізовий режим для українців у Польщу, наприклад, не відмінить прискіпливості прикордонників, які можуть вбачити в іноземці майбутнього нелегального заробітчанина.

Отже, на кордоні треба бути готовим показати зворотний квиток (якщо ви не на авто), який доводить, що ви не затримаєтеся більше ніж на 90 діб, а також розповісти про мету перебування та маршрут подорожі. Іноді питають про бронь житла або, якщо їдете до родичів або знайомих, про запрошення (у довільній, не офіційній формі).

Чи питають банківську довідку?

Довідки з банку щодо фінансового стану, з податкової, з роботи непотрібні. Але як можна підтвердити платоспроможність, якщо виникне подібне питання? Є кілька варіантів:

  • пред’явити готівку;
  • мати оплачене проживання та зворотні квитки;
  • свідчення фінансового гарантування запрошуючої сторони;
  • мати кредитну картку.

Зазвичай все обмежується останнім пунктом. У випадку конфлікту вас можуть попросити зателефонувати на гарячу ліню банку та перевірити баланс.

Вимоги щодо кількості коштів різні: в Німеччині 45 євро на добу (близько 50 доларів), у Франції – 65 євро (близько 73 доларів). Але для доведення фінансової надійності наразі папери з печаткою банку не потрібні.

Чи потрібна страховка для безвізу?

За запитом «безвізовий режим документи» нерідко спливає твердження про необхідність туристичного страхування. Насправді воно не є обов’язковим, але дуже бажаним. Лікування в Європі коштує дорого, і страхові поліси дають змогу бути впевненим, що у випадку хвороби чи іншого неприємного інциденту, пов’язаного зі здоров'ям, страхова компанія оплатить витрати. Так, поліс, вартість якого зазвичай не перевищує 300–400 грн, може зекономити кілька тисяч євро в разі настання страхового випадку. Але потрібно уважно читати умови і чесно розповідати про мету поїздки при оформленні страховки: для звичайного туризму чи відпочинку поліс коштує дешевше, ніж для гірського туризму чи занять екстремальними видами спорту.

Отже, відсутність страховки не є причиною, через яку іноземця можуть не впустити до Шенгену, але є вірогідність, що про неї запитають на кордоні.

Додаткові заходи безпеки

Враховуючи спрощену перевірку туристів із країн, громадянам яких дозволений перетин кордону з біометричним паспортом без візи, у 2016 році почалася робота над Системою авторизації в'їзду до Європи – ETIAS. Запрацює система, як очікують, у 2021 році, і тоді всім бажаючим подорожувати країнами Євросоюзу необхідно буде в ній авторизуватися та отримати дозвіл перед візитом до ЄС.

Заява заповнюється онлайн приблизно за 10 хвилин. Це зменшить витрати часу на процедури перевірки громадян на кордоні й слугуватиме безпеці туристів.

Вартість перевірки в ETIAS коштує недорого – орієнтовно 7 євро для осіб від 18 років (для молодших – безкоштовна). Термін дії дозволу – 3 роки або до закінчення терміну дії вашого паспорту. Відповідь надходить за кілька хвилин, і дозвіл означатиме, що ви можете не нервувати з приводу можливої відмови прикордонника впустити вас. У разі негативної відповіді від системи можна повторити спробу.

Перетин кордону з біометричним паспортом 2019 року відбудеться без ускладнень для тих, хто не збирається свідомо порушувати закон. І наразі, коли подорожувати стало простіше, збільшилася кількість автобусних рейсів (переважно зі Львова) та потягів, що прямують до Європи, а також авіарейсів із Києва та усіх міжнародних аеропортів України.

Під час ухвалення безвізу було багато балачок, що нічого не зміниться, і той самій пакет документів потрібно буде везти з собою на кордон. Так, на пунктах пропуску можуть траплятися непорозуміння та конфліктні ситуації. Але головний принцип такий: виїзд за кордон з біометричним паспортом не вимагає документів, які ви все одно не взяли б із собою у поїздку.