рафтинг в Карпатах +38 067 841 46 80
сплави по Дністру +38 096 212 40 71
інше +38 096 022 10 33
tourclub.ternopil@gmail.com

Піший похід Рільським хребтом в Болгарії

Якщо Карпатьскі пейзажі вже не так вражають, пора змінити дислокацію відпочинку, наприклад, у сусідню гірську Болгарію. Ні, не на море, а на масив Ріла, де знаходиться найвища точка Балканського півострова - вершина Мусала (2925 м). Це цілий світ, що сховався за хмарами - вражаючі скелясті гори, густо помережені річками, озерами та водоспадами. Тут збереглась неторкана природа, яка дарує туристам зустрічі із дикими кіньми та козами.

Для цього туру потрібен досвід гірських походів на 3-4 дні та хороша фізична форма. По складності нагадує Карпатський марафон та Триденний Горган. Загальний набір висоти складає 5520 м, скидання висоти - 4980 м.

Досвідчених туристів, які не бояться висоти, запрошуємо також у більш екстремальний піший похід масивом Пірін (Болгарія)

Вартість туру - 140 євро

Сезонність: липень - вересень
Тривалість: 7 днів
 
Ціна: 0 грн
Маршрут:
Довжина: 80 км

м. Сапарева-Баня – хижа Скакавіца – водоспад Скакавіце – сім Рільських озер – г. Дамга (2669 м) – г. Додов – г. Малик Мермер (2562 м) – г. Голям Мермер (2589 м) – траверс г. Мальовица – хижа Мальовица – оз. Страшното – заслон Кобилино бранище – г. Водний чал (2683 м) – хижа Рибні Озера - г. Вапа (2528 м) – г. Ковач (2634 м) – хижа Гринчар – г. Юришкі чал (2769 м) – г. Голям Блізнак (2779 м) – г. Малік Блізнак (2777 м) –  г. Мусала (2925 м) –  оз. Леденото - м. Боровец

У вартість входить:
 • супровід інструктора
 • ремнабір, аптечка
 • прокат загального спорядження (намет, кухонне спорядження)
 • харчування згідно з програмою
У вартість туру не входить::
Програма туру:

День 1

 • зустріч учасників туру вранці у місті Сапарева-Баня біля гейзеру (найгарячіший у Європі!). Як доїхати на тур?
 • вирушаємо пішки і до вечора будемо на ріці Скакавіца. Винагородою за денний перехід стане холодний водоспад посеред лісу.
 • обід-перекус по маршруту. Щоб економити світловий день для походу, обідаємо бутербродами, печивом та сухофруками.
 • табір розіб'ємо біля хижі Скакавіца та приготуємо гарячу вечерю
 • денна дистанція 10 км, набір висоти 1200 м

День 2

 • сніданок і збір табору
 • розпочнемо день із радіального виходу до водоспаду Скакавіце (висота 70 м), на якому взимку можна побачити альпіністів
 • дорогою буде підйомник, яким можна при бажанні скоротити частину шляху. Тоді доведеться зачекати на решту групи, піднявшись над хмарами, та милуватись краєвидами.
 • обід-перекус по маршруту
 • пройдемо повз відомі в Болгарії сім Рільських озер, кожне з яких має характерну назву - Долното ("нижнє", найнижче із групи по висоті), Рибното ("рибне озеро", наймілкіше з усіх), Трілісника ("трилисник", має неправильну форму та низькі береги), Блізнака ("близнюк", найбільше за площею), Бибрека ("нирка", має високі і круті береги), Окото ("око", має ідеальну форму овалу), Сілзата ("сльоза", через чисту воду, яка дозволяє глянути на саме дно).
 • вечерю та ночівлю матимемо біля хижі Іван Вазов
 • денна дистанція 13 км, набір висоти 1300 м, скидання висоти 850 м

День 3

 • сніданок у приємній компанії та згортання табору
 • сьогодні по маршруту багато вершин. Піднімемось по черзі на г. Дамга, звідки побачимо озеро Пацината, г. Додов, г. Малик Мермер, г. Голям Мермер та траверсуватимемо г. Мальовица. З вершини Малик Мермер відкриється краєвид на славетний Рільський монастир, без якого не обходиться жодна поважна екскурсія по Болгарії. Щоб сходити до монастиря потрібно витратити цілий додатковий день, тож варто до нього з'їздити до походу. З міста Дупниці їхати орієнтовно 1,5 год.
 • обід-перекус по маршруту
 • намети розставимо біля хижі Мальовица. Вечерю готуємо лише на балоні, оскільки на таких висотах немає дрів та й розпалювати вогнище у болгарських горах заборонено.
 • денна дистанція 14 км, набір висоти 800 м, скидання висоти 1000 м

День 4

 • складаємо речі та набираємось калорій за гарячим сніданком, адже попереду довга дистанція
 • після озера Страшното, пройдемо туристичний заслон Кобилино бранище та покоримо гору Водний чал. На найвищій точці можна спостерігати озеро Смрадливо. Попри неприємні назви нинішніх озер, їх присутність у пейзажах на таких висотах просто неймовірна.
 • обід-перекус по маршруту
 • далі потрібно перейти вбрід річку, на нас чекають високогірні ставки - Рибні озера та однойменна хижа, поряд з якою будемо відпочивати, їсти, спілкуватись на міцно спати
 • денна дистанція 20 км, набір висоти 1450 м, скидання висоти 1200 м

День 5

 • сніданок та збір табору
 • виходимо на кам'янистий хребет та підкорюємо по черзі гори Вапа та Ковач. З останньої побачимо водосховище Белі Іскар ГЕС, яке розташовано на висоті 1900 м над рівнем моря. Ще одне його призначення - збирати поверхневі талі та дощові води, щоб запобігати паводкам.
 • обід-перекус по маршруту
 • заночуємо біля хижі Гринчар
 • денна дистанція 17 км, набір висоти 820 м, скидання висоти 750 м

День 6

 • снідаємо та збираємось в очікуванні мети нашої подорожі - сходження на гору Мусала - найвищу вершину Балканського п-ва
 • підіймаємось все вище і вище по хребту через вершини Юришкі чал, Голям Блізнак, Малік Блізнак аж до відомої гори Мусала
 • обід-перекус по маршруту
 • на вершині Мусали є метеостанція та невелике кафе, де можна придбати собі приємну винагороду у вигляді снеку чи Coca-Cola :) Звідси також побачимо найвисокогрніше озеро Європи - Леденото, поряд з яким є заслон Еверест, де смачно повечеряємо та переночуємо сьогодні.
 • денна дистанція 14 км, набір висоти 1100 м, скидання висоти 900 м

День 7

 • сьогодні можна довше поспати і спокійно поснідати, адже цивілізація зовсім близько, всього 3 години ходу
 • спускаємось до туристичного міста Боровец, тут можна придбати місцеві сувеніри на згадку та пора виїжджати до Софії
 • обід-перекус, завершення туру
 • виїзд. Як виїхати додому?

FAQ

Страховка

Страховку варто оформити з підвищеним ризиком в звязку зі спортивними навантаженнями. Страхова компанія повідомить вам який розмір страхової премії є прийнятним на території Болгарії (цей розмір є суттєво більшим ніж такий в Україні). Також ви можете обрати спосіб отримання страхового покриття у випадку необхідності. Загалом є два способи: 1) покриття медичних витрат - коли компанія повертає вам витрачені кошти згідно представлених документів (чеків, квитанцій), 2) коли компанія  виплачує вам грошову компенсацію у відсотковому співвідношенні до страхової премії (наприклад, страхова премія 300 тис. грн., а виплата за поломаний палець становить від 5 до 10 % від цієї суми = 15 тис. грн.). 
Ми можемо допомогти у оформленні страховки.

Скільки орієнтовно грошей потрібно на всю поїздку?
+ страховка (з елементами екстріму) - 50 грн
+ автобус Київ-Софія - 60 євро
+ автобус Софія-Сапарева-Баня - 7 євро
+ вартість туру - 140 євро
+ ймовірні додаткові витрати - 29 євро
+ автобуси Боровец-Самоково та Самоково-Софія разом - 6 євро

+ автобус Софія-Київ - 60 євро
Всього: 302 євро + 50 грн

Ймовірні додаткові витрати
1) Інколи керівники хиж беруть за розставлення намету поряд з кожної особи по 3 лев/ніч (1,5 євро/ніч). Хоча у інформаційному центрі запевняють, що намети можна ставити тільки біля хиж, однак деякі хижі відмовляють у дозволі поставити намет і не беруть гроші.
2) Якщо доїжджати у Сапарева-Баня на день швидше, потрібно буде переночувати, у хостелі це вартує 20 лев з особи за ніч (10 євро).
3) Харчування в містах - 5-10 лев за прийом (3-5 євро). Є 2 прийоми, не включені у програму - це сніданок першого та вечеря останнього дня.
4) Доставка в Болгарію спорядження (рюкзак, спальник, керимат), яке замовлене на прокат. Вартість залежить від обсягу всього спорядження групи, замовленого на прокат.

Як дістатись до місця старту?
Оскільки поїзд Москва-Софія тепер не проходить через Україну, найкраще доїжджати до Софії автобусом (орієнтовно вартує 60 євро з Києва, 40 євро з Одеси). Зараз багато фірм пропонують такі послуги. З Софії до Сапарева-Баня можна доїхати лише з пересадкою у Дупниці, автобуси ходять часто до 17:00. Загалом доїзд з Софії вартуватиме орієнтовно 13 лев (7 євро). Сапарева-Баня - це туристичне містечко, де без проблем можна заночувати, приїхавши напередодні. Ніч у хостелі вартує 20 лев, у готелі - 50-60 лев. Ночуватив в наметі будь-де та розпалювати вогнище офіційно не дозволяється, штраф складає близько 500 грн. Однак, якщо зайти десь  подалі від міста, Вам може пощастити.
Увага!
 Часто трапляється, що місцеві водії бажають нажитися з туристів. Тому обов'язково при оплаті проїзду візьміть у водія білет, на якому вказана його справжня вартість.
*** Можливий варіант спільного доїзду усієї групи бусом Турклубу з Тернополя. Дорога Тернопіль-Болгарія-Тернопіль вартуватиме орієнтовно 135 євро.

Як виїхати додому?
З Боровця до Софії потрібно їхати з пересадкою у Самоково. Маршрутки ходять щогодини з 07:30 до 17:30. Дорога займе до 2х годин, тобто в обід уже будете у столиці Болгарії. Разом переїзд з Боровця до Софії вартує орієнтовно 10-12 лев.
Увага!
 Часто трапляється, що місцеві водії бажають нажитися з туристів. Тому обов'язково при оплаті проїзду візьміть у водія білет, на якому вказана його справжня вартість.
*** Можливий варіант спільного доїзду усієї групи бусом Турклубу з Тернополя. Дорога Тернопіль-Болгарія-Тернопіль вартуватиме орієнтовно 135 євро.

Взуття
По маршруту багато каменю, тож варто брати міцні перевірені черевики та пару на зміну (це можуть бути кросівки), щоб підстрахувати основне взуття на випадок намокання, а також, щоб можна було перевзутись на вечір у таборі чи в спеку. 

Що таке "хижі" у болгарських горах?

Хижі - це невеликі будиночки, які зустрічаються по маршруту (по одній хижі на денний перехід). Місцеві туристи часто ночують саме в них. Всередині зазвичай є багатомісні кімнати з нарами або 2-поверховими ліжками, також приготовлені пледи та сушений жереб, щоб розпалювати (дрів взагалі немає на таких висотах), і снеки на продаж. Ночівля вартує орієнтовно 12-15 лев/ос., маленька Coca-Cola - 4 лев (це десь 60 грн :). У випадку негоди дуже зручно зупинитись у хижі.

Корисна інформація:
Ваше ім'я
Телефон
Е-мейл
Кількість учасників
Дата початку
рррр-мм-дд
 

Найближчі тури

пещера млынки, экскурсии

Цікаве до читання

Фотогалерея

-10% discount for bike-tours