UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Гірськолижні курорти України: Буковель та Драгобрат

В Україні функціонують наступні гірськолижні центри (в порядку спадання якості та популярності): Буковель, Драгобрат, Славське, Пилипець/Подобовець, Красія, Мігово. Перші два місця досить сильно відриваються від наступних, хоч і доволі різняться між собою.

Гірськолижний курорт Буковель

Фактично тільки Буковель може називатись гірськолижним курортом в європейському розумінні цього слова. Тут багато непогано підготовлених трас, додаткових розваг, продумана інфраструктура  тощо.

Переваги Буковеля:

  • Багато добре підготовлених трас. В порівнянні з іншими курортами, Буковель добре слідкує за станом трас, і ви рідко коли побачите землю, кущі чи камінці на трасах. Практично всі траси щоночі обробляються ретраками, тож на ранок зазвичай в гарному стані. Хоча і вони можуть мати певні недоліки (див. недоліки Буковеля). Крім того трас справді багато: близько 50 км, 14 крісельних витяги.
  • Якісні витяги. Всі крісельні витяги іноземного виробництва, досить нові і комфортні. Є кілька швидкісних витягів. За останні 3-4 роки не суттєвих поламок не було. Хоча бували зупинки на 30-40 хвилин.
  • Досить різноманітні траси. Є багато простих схилів, на яких зручно тренуватись початківцям. Є і швидкісні та "бугристі" місця, де буде цікаво більш досвідченим лижникам.
  • Продумана система парковок. Всі парковки безкоштовні. Місце знайдеться завжди, хоч може і не надто близько до витягу.
  • Туалети. Туалети є внизу практично всіх витягів, а також на деяких верхніх станціях витягів. 
  • Прокат спорядження. Прямо на парковці чи біля витягу можна взяти на прокат все необхідне спорядження для катання. Також є прокат гірськолижного одягу. В прокатах працюють камери схову, де можна залишити речі на зберігання.
  • Безконтактні скіпаси. Квиточок можна тримати в кишені і не витягати, щоразу коли проходиш турнікет.
  • Кафе, ресторани, бари. В Буковелі є багато закладів харчування, навіть на вершинах витягів. Щоправда ціни досить високі.
  • Додаткові послуги та розваги. На курорті працює школа інструкторів (різних рівнів). Також є можливість покататись на снігоходах чи квадроциклах, на собачих упряжках чи сігвеї, є каток, розважальний центр для дітей, зорб, сноупарк, сноубайк, боулінг, більярд, ігрові автомати тощо.
  • Акції на скіпаси. Якщо купувати абонементи на підйоми завчасу, то можна отримати знижки до 50%.
  • Рятувальна служба та медпункт. Рятувальники на курорті постійно патрулюють схили і швидко доставляють постраждалих в медпункт, де надають першу медичну допомогу та можуть відправити на швидкій до найближчої лікарні.
  • Штучний сніг та довгий сезон. Наявність величезної системи штучного снігонапилення дозволяє Буковелю дуже рано розпочинати сезон катання та закінчувати його останнім серед інших курортів. Кататись на Буковелі, як правило можна з середини грудня до початку травня. 

Недоліки Буковеля:

  • Високі ціни. Якщо не купувати абонементи на витяги заздалегідь, то ціни досить високі (300-350 грн/день). Також недешево обійдуться проживання, харчування та інші послуги на території курорту.
  • Високий рівень травматизму. Не дивлячись на всі зусилля адміністрації (а зусиль докладають немало), щодня на Буковелі трапляється багато нещасних випадків різного ступеня важкості. Переважно це зумовлено високою концентрацією новачків, які переоцінюють власні сили. Також варто відзначити, що гладкі круті схили дозволяють швидко розвивати високу швидкість, на якій дуже легко втратити контроль. 
  • Траси після обіду можуть вкриватись буграми. Часом деякі ділянки відшліфовуються лижниками та бордерами до криги, що ускладнює катання для новачків.
  • Відсутність "дичавини" та відчуття контролю. Висока концентрація людей, зумовлює необхідність жорстких правил поведінки, чітких заборон кататись поза трасами, що дещо пригнічує відчуття свободи.

Драгобрат

Драгобрат навіть важко порівняти з Буковелем. Це зовсім інший формат гірськолижного відпочинку. Драгобрат наче відірваний від світу острів високо в горах, де люди відпочивають та катаються на лижах.

Переваги Драгобрату

  • Різноманітні непідготовлені траси з природнім снігом. Розмаїття схилів справді досить високе. Є і прості пологі схили для початківців, є і круті бугристі ділянки, є різноманітні ярки і кулуари для більш досвідчених лижників, є "ялиночки" в яких шикарно кататись по пухляку після снігопадів. Але загалом можна сказати, що Драгобрат подобається лижникам з більшим досвідом катання.
  • Фрірайд. На Драгобраті можна піднятись ретраком на Жандарми чи Близницю і насолодитись справжнім фрірайдом крутими схилами. Такий підйом коштує близько 1000-1500 грн на 8-10 чол.
  • Романтична ізоляція і захоплююча дорога. Драгобрат знаходиться на висоті 1100-1400 м, найвищий витяг веде на висоту близько 1700 м. Сюди веде звивиста крута дорога, яка стала невід'ємним атрибутом курорту, і подолати яку зможе не кожен позашляховик. Тут немає аптеки, міліції, пошти, звичних магазинів тощо. Така собі оаза комфортного відпочинку у снігах Карпат. 

Недоліки Драгобрату

  • Різні витяги - різні скіпаси. Витяги на курорті належать різним власникам, отже кожен продає свої скіпаси. Тож, щоб вільно кататись, потрібно мати близько 3-4 різних скіпасів.
  • Контактні скіпаси. Всі скіпаси потрібно щоразу витягати з кишені і прикладати до зчитувача турнікету.
  • Бугельні витяги і старе обладнання. Більшість витягів на Драгобраті бугельні, є лише два крісельних підйомники. Всі вони досить старі та знаходяться не в найкращому стані. Особливо хочеться вірити в надійність кріселки, коли вона поскрипує в морозну вітряну погоду на висоті близько 1600 м, а до землі 10-15 метрів. 
  • Недоглянутість трас. Часом, коли ще мало снігу, на схилах може бути багато каміння.
  • Додаткові витрати на дорогу джипом. Підйом і спуск коштує по 40-50 грн/чол.

Висновки

Кожен гірськолижний курорт має свої переваги і своїх прихильників. Тим, хто любить підготовлені траси, цікавиться карвінгом та починає кататись на лижах більше подобається Буковель. Драгобрат цікавить більш досвідчених лижників, які добре володіють технікою їзди по непідготовлених трасах, люблять бугри, кулуари та фрірайд і готові пожертвувати заради цього певним рівнем комфорту. Хоч повторю, і на Драгобраті є прості схили для початківців, де інструктор коштує набагато дешевше ніж на Буковелі. Крім того адміністрація Буковелю забороняє працювати на схилах іншим інструкторам (крім інструкторів BukovelSkiSchool), що спричиняє непорозуміння навіть для безкоштовних друзів-помічників. Тож справді вперше ставати на лижі краще/дешевше не на Буковелі, а, приміром, на тренувальних схилах у Ворохті чи Ясінях (як у нас в турі для початківців).

Карта спусків Драгобрату