UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Відгук про печеру Оптимістична

Нещодавно побував на екскурсії в печері Оптимістична, що у Королівці, Борщівського району. Оптимістична вважається найдовшою гіпсовою печерою в світі, а також другою чи третьою серед всіх печер. Раніше бував в цій печері і в складі експедицій, і в складі різних за тривалістю (від кількох годин до двох днів) екскурсій. На мій погляд, Оптимістична найкрасивіша печера на Поділлі, ну і відповідно найкрасивіша серед всіх горизонтальних печер України. За рахунок її масштабів, в ній можна знайти всі можливі види печерних цікавинок, які трапляються в гіпсових печерах. Це різних розмірів, кольорів і конфігурацій кристали, кристали-голки і монокристали, сталактити-сталагміти, гелектити, "їжачки" і "трояндочки" тощо.

Маршрут до Авербаха

Але, на жаль, враження від екскурсії цього разу залишились не найкращі. Сучасні організатори екскурсій побудували маршрути таким чином, що за 5 годин (середня за вартістю екскурсія, 80 грн) нічого цікавого, крім ліпки і музею побачити ми не змогли. Перша частина екскурсії по Оптимістичній була насичена чудовими картинами та фігурами, виліпленими з глини. Тут можна побачити казкових рибин, страшного голума, величезну саламандру та міфічних атлантів. За кілька хвилин ми вийшли до печерного музею, де на вітринах з підсвіткою можна побачити цікаві експонати, зібрані в різних частинах печери. Під склом лежать кристали, гелектити, трипільські черепки з інших печер, розсипи кристалічного піску тощо. На жаль, на цьому цікаві об'єкти на маршруті закінчились. Огляд фігур і музею зайняв близько 2-х годин. Решту часу ми ходили магістральними галереями без особливих цікавостей. Крайньою точкою екскурсії був зал Авербаха, де колись було озеро. В залі зі стелі звисають ланцюги з меморіальним знаком на честь спелеолога. Практично тим же самим маршрутом ми повернулись до виходу через славнозвісний КПК. Щоправда зараз він виглядав дуже комфортно. Початок проходу викладено пеньками та жердинами, далі добряче прокопано.

Екскурсія в печері Оптимістична Екскурсія в печері Оптимістична
Підземні атланти

Спелеособака Черешня

Окремо слід згадати родзинку екскурсії в Оптимістичну - спелеособаку Черешню. Це справді унікальна тваринка. Спелеологи Оптимістичної змалку водили (носили) її в печеру, де Черешня повністю акліматизувалась і тепер (в півтора роки) спокійно і самостійно пересувається ходами. Черешня бачить в темноті і часом бігає самостійно десь поруч з групою. Вона добре пам'ятає дорогу і часто бігла попереду, майже не помиляючись на поворотах. Назад на вихід собака безпомилково обирала короткий шлях. Єдине, в чому Черешня потребує допомоги, це подолання вертикальних лазів та розпор. Тут їй потрібно підставити руку чи коліно, і вона вправно подолає перешкоду.

Висновки

Для екскурсії в Оптимістичну варто обирати інший маршрут ніж до озера Авербаха. Більш короткий варіант (2 год), включає огляд глиняних фігур та спелеомузея. Очевидно, така екскурсія є досить насиченою та дозволяє побачити гарні печерні утворення, щоправда під склом. Також можна обрати більш тривалу екскурсію, наприклад на "Радіо Люкс", де обіцяють печерні принади вже без скла. Щоправда коштує вона вже вдвічі більше за стандартний п'ятигодинний вихід. Ну і звичайно варто познайомитись з Черешнею, екскурсія з якою гідна додаткової оплати (поки що вона задовольняється бутербродом).

Вартість екскурсій в Оптимістичну

Хочеться зазначити, що у нас можна замовити екскурсію в Оптимістичну за цінами "виробника". Якщо ви плануєте приїхати в печеру Млинки та бажаєте урізноманітнити свій спелеовідпочинок, поїздка в Оптимістичну - непоганий варіант. Ми можемо допомогти з транспортом, підберемо одяг (комібнезон) для печери, дамо каски та ліхтарики. Також з нашої Спелеохати можна відвідати печеру Угринь, Вертеба, Кристалічна та Атлантида.

Музей в печері Оптимістична
Музей в печері Оптимістична