UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Походи в Карпати: лікбез для початківців

Жага мандрів живе в душі кожної людини. І нехай під час робочих дедлайнів ці відчуття ховаються десь далеко за побутовими справами, ближче до вихідних або ж відпустки бажання пригод все частіше просинається і нагадує про себе. Якщо ви чітко усвідомили: немає більше змоги сидіти в задушливому офісі, хочу ближче до природи, відчути себе її часткою, відпочити від набридливих телефонів та електронної скриньки, то можемо дати впевнену пораду – ваш шлях лежить до Карпат. Підкорити найвищу гору України – Говерлу, пройтись Чорногорою, де розташовуються усі шість  вершин-двохтисячників, відвідати стару обсерваторію на вершечку Піп Івана, або ж помандрувати кам’янистими Горганами чи Марморосами – карпатський край дуже великий та розмаїтий. Для тих, хто вперше збирається у мандри карпатським краєм, або ж має небагато похідного досвіду – довідкова інформація про те, як підготуватись до походу та що очікувати від високих гір.

Отже, що потрібно знати перед тим, як відправитись у піший похід в Карпати.

Сезонність походів

Кожна пора року в Карпатах безмежно прекрасна. Гаряче літо дозволяє повністю насолодитись навколишньою красою, засмагати та купатись в гірських озерах, досхочу збирати ягоди та гриби. Саме влітку найкращий час йти в похід у Карпати для новачків, бо погода влітку хоч не часто поблажлива, бувають і дощі, і різкі перепади температур, але все ж демократичніше ставиться до помилок та браку досвіду. Взимку ж гори помилок не прощають – неякісне спорядження чи погана підготовка, в тому числі й фізична, під час зимового походу Карпатами може перерости у трагедію. Тому зима – це час, коли в горах можна зустріти тільки досвідчених туристів, що не раз топтали місцеві стежини. Найцікавіша пора для походів в Карпатах – це міжсезоння. Навесні ще можна встигнути наздогнати зиму десь у верхів’ях гір, пограти у сніжки, коли внизу уже цвітуть дерева. Осінь же зачаровує різнобарв’ям кольорів. А якщо щастить з погодою, то повірте, кращої жовтогарячої осені вам не побачити ніде. Крім того восени є всі шанси першому зустріти зиму саме в Карпатах.

Спорядження для походу

Якщо ви плануєте кількаденний похід в гори, до підготовки спорядження слід віднестись якнайсерйозніше.  В першу чергу важливою є якість спорядження та його вага, оскільки нести все доведеться на собі. Ваш дім у горах – то намет, і дім цей повинен бути надійний. Намет в горах повинен витримати потужні пориви вітру під час ночівель на хребті, сильний дощ, грозу тощо. Водночас він повинен бути досить легким та компактним. Практика показує, що непогано зарекомендували себе намети з алюмінієвими дугами: вони неважкі, доволі гнучкі і витримують сильні вітри. Спальник повинен відповідати температурному режиму на вулиці. Крім того варто врахувати, що влітку ночі в Карпатах досить холодні, інколи бувають навіть заморозки, тож краще вночі не мерзнути. Рюкзак, який треба тягти на собі всю дорогу, має бути оптимально навантажений та підлаштований під вас, бо на усі дні походу він стане вашим найближчим та найдорожчим другом. Важливим елементом вашого спорядження є взуття. Найкращим варіантом для походу в гори звичайно будуть трекінгові черевики. Але загалом досить, щоб воно було міцне, на гнучкій, неслизькій підошві. Крім того не варто захоплюватись різноманіттям похідного гардеробу, знову ж таки з міркувань мінімізації ваги. Хай це буде зручний та практичний одяг та взуття. Доречно також взяти із собою невеликий газовий пальник для приготування їжі, бо не у всіх місцях в Карпатах будуть дрова для вогнища.

Рекомендації щодо необхідного спорядження для походу в Карпати

Харчування в поході

Головними критеріями для вибору вашого похідного меню повинні стати повноцінність і калорійність, різноманітність, швидкість та простота приготування, а також легкість транспортування і довгий термін придатності. Вранці та увечері дуже корисно готувати гарячі страви, а повноцінний обід тоді вже можна замінити бутербродами та солодощами. Зручно також насипати собі у кишеню горіхів, щоб мати змогу швиденько підкріпитись по дорозі. Ну і звичайно, що в походах в Карпати влітку дари природи суттєво доповнять ваше меню: суниці, малина, ожина, чорниці, горіхи, ну і гриби до каші чи супу. Тільки не забувайте про головне правило – не вживати незнайомих ягід та грибів.

Про харчування у поході

Щоб не забути

Для перебування у деяких районах Карпат потрібен дозвіл від прикордонної служби, тож якщо ви плануєте похід в Карпатах десь в район Марморосів, наприклад, заздалегідь подбайте про оформлення необхідного дозволу. Також врахуйте, що за перебування та ночівлю на території Карпатського заповідника потрібно оплатити фіксований збір у спеціальних пунктах (ні в якому разі не фізичним особам без підтверджуючих документів).

Читайте додатково: Походи в Карпати: як, куди і для кого