UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Подорож в печеру Оптимістичну: вхід дозволено

В кінці грудня минулого року доступною для відвідування звичайними туристами стала печера Оптимістична – один з унікальних природних об’єктів Тернопільщини.
Печера Оптимістична – це грандіозний складний лабіринт, який за протяжністю не має собі рівних у світі поміж печер в гіпсах. Зараз загальна довжина розвіданих і досліджених ходів цієї унікальної підземної системи перевищує 220 км. Саме тому Оптимістичну занесено до книги рекордів Гіннеса як найбільшу у світі печеру у гіпсах та другу у світі серед вапнякових.
Печера Оптимістична знаходиться в межах Придністровського карстового району Подільсько-Буковинської карстової області, в південній частині межиріччя Серет-Нічлава. Цей район є одним із класичних прикладів унікального у світовому масштабі гіпсового карсту Передкарпаття, для якого характерними є значна кількість поверхневих (западини, лійки) та підземних (печери) карстових форм. Закладена вона в тридцятиметровій товщі гіпсів темно-бурого у верхній частині, та жовтувато-сірого у нижній, кольорів, що визначає забарвлення стінок її коридорів. Висота входу в печеру близько 300 м над рівнем моря.
Цей підземний лабіринт утворився на території стародавнього мілководного моря, що відійшло близько 20 млн. років тому. Зрушення тектонічних плит спровокувало появу тріщин у гіпсових породах морського дна. У них активно циркулювала вода, розмиваючи порівняно легкорозчинні гіпсові породи. В результаті під землею сформувався складний горизонтальний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру.
Лабіринтова система Оптимістичної складається з багатокілометрових взаємопов’язаних районів з численними галереями, залами, підземними озерами. Особливо важким для подолання став Вхідний район, де першовідкривачам із львівського клубу спелеологів «Циклоп» довелося прокопувати сотні метри траншей у болоті і намивах глини, щоб натрапити на продовження ходів. По них і вдалося відкрити нові райони – Далекий, Озерний, Заозерний, Глобусів та інші з усіма тими дивами, якими тільки може обдарувати печера своїх дослідників. Загалом на даний час у печері відкрито десять районів, що відрізняються один від одного за структурою та кольором гіпсу, морфологією ходів, розміром та кількістю кристалів,  проте, найімовірніше, що це ще зовсім не кінець.
Дно печери глинисте, часто вкрите гіпсовими брилами. В деяких районах зустрічаються підземні озера, найбільше з яких – Аква Віта. Температура повітря стабільна, тримається в межах 9,5 – 10,5 градусів.
Головний скарб печери захований далеко від людських очей. Це гіпсові кристали чудернацьких форм та кольорів. В Оптимістичній їх особливо багато. Найбільшою цінністю є недавно відкриті кальцитні утворення – гелектити. Це різного розміру кристали, що стирчать врізнобіч, чимось нагадуючи гілочки лишайнику. Донедавна вважалося, що у гіпсових печерах цих утворень немає, тому Оптимістична в цьому плані унікальна печера, і дане явище потребує ретельного дослідження.

Оптимістична є пам’яткою природи державного значення, та має заповідний режим. Довгий час вона не була розрахована на масові екскурсії, та відвідувалась лише експедиціям кваліфікованих спелеологів, що продовжували вивчення лабіринтової системи. Проте в кінці 2011 року підземні лабіринти печери Оптимістична стали доступними не тільки спелеологам, а й звичайним спелеотуристам. Це був довготривалий процес, в результаті якого спелеоклуб нарешті отримав ліцензію на проведення екскурсій в Оптимістичній. Зараз кожен бажаючий зможе проникнути в підземний лабіринт однієї з найдовших вапнякових печер світу. Тому подорожі в підземелля Оптимістичної – один з найпопулярніших на перспективу туристичних маршрутів.

Детальніше про подорож в Оптимістичну