рафтинг в Карпатах +38 067 841 46 80
сплави по Дністру +38 096 212 40 71
інше +38 096 022 10 33
tourclub.ternopil@gmail.com

Акліматизація перед сходженням на Казбек

Двома найважливішими факторами успішного сходження на Казбек є погода і адаптація організму до висоти, тобто акліматизація. Майже у половині невдалих сходжень саме акліматизація зіграла вирішальну роль. Ось чому у правильно розпланованому сходженні заплановані акліматизаційні прогулянки, щоб організм звик до зміни висоти та збільшення навантаження. Якщо цього не взяти до уваги, то тур на Казбек може тривати три дні, замість традиційних семи-восьми. Але ніхто не зможе гарантувати, що ви таки дістанетесь піку Казбеку.

Тур на Казбек

Через нестачу терпіння та досвіду, а також бажання якомога швидше піднятися на Казбек, недосвідчені туристи часто опускають період адаптації. Але, як відомо, гори не терплять легковажних. Без акліматизації у вигляді довгих тренувальних прогулянок, організм не зможе швидко звикнути до зміни висоти і температури. Саме таких недосвідчених та легковажних туристів першими вражає підступна гірська хвороба. Вона підкошує сили і навіть фізично витривалі люди не в змозі продовжити маршрут. Та з другої сторони акліматизація не така страшна, як її малюють. 

На гірській висоті організм адаптуючись до гіпоксії прагне в першу чергу зберегти достатній рівень кисню, щоб забезпечити функціонування центральної нервової системи. Відбувається цей процес за рахунок зменшення постачання кисню до інших менш важливих органів. Спочатку тіло намагається робити більш глибокі вдихи, щоб захопити більше кисню, далі збільшує частоту вдихів. Звичайно кожен організм по різному реагує на зниження кисню в повітрі. До висоти приблизно 2000 метрів більшість людей не відчуває ніяких ознак гіпоксії. Починаючи з висоти 2000 метрів вже починають проявлятись адаптивні реакції організму. Через нестачу кисню в крові, кількість еритроцитів, які транспортують кисень збільшується, що призводить до збільшення кисневої ємності крові. Кількісні параметри крові, які здатні живити організм киснем теж ростуть. Якщо похід по Грузії супроводжується інтенсивною роботою м'язів, то число еритроцитів і вмісту гемоглобіну теж збільшується. Таким чином, тканини організму отримують живлення і не відчувають вплив гіпоксії.

Тривалість акліматизації можна скоротити, якщо заздалегідь, за декілька місяців до походу, почати регулярно займатись фізичними навантаженнями. Радимо, приділяти більше уваги вправам на витривалість: біг на довгі дистанції (не менше 40 хвилин), плаванню, лижам. Важливу роль в прискоренні процесу акліматизації також відіграє правильне харчування. На висоті організм потребує більше вуглеводів (на 10-15%) і в два рази більше вітамінів. Процес адаптації в зворотному порядку проходить досить швидко. Наприклад, кількість гемоглобіну в крові знижується до норми за 2-2,5 місяці. Вважається, що набута пристосованість організму до висоти зберігається близько трьох місяців. Тому якщо поїздки в гори повторюються, в організмі з'являється «пам'ять» на адаптацію до висоти, так званий висотний досвід. Тому завдяки м’язовій пам’яті тіло швидше адаптується до вже знайомих йому гірських умов.

похід по Грузії

Для успішної акліматизації радимо дотримуватись наступних правил:

  • Тури на Казбек розпочинаються на висоті близько 2000 метрів над рівнем моря. Варто одразу справитись з емоціями і не перенавантажувати свій організм у перший день. Можна прогулятись без спорядження, оглянути навколишні краєвиди та морально підготуватись до сходження. Перший і кілька наступних днів зазвичай присвячують акліматизації. Наступним етапом адаптації вважається ночівля на висоті. Важливо саме заночувати на висоті, а не тільки піднятись на 3000 метрів, а потім спуститись назад. Щоб оптимально розрахувати висоту для першої ночівлі, доплюсуйте до попередньої 600-700 метрів. Надалі принцип збільшення висоти дотримується такий самий.
  • Під час акліматизації важливо виконувати різні фізичні активності для підтримки тонусу м’язів. Зазвичай, тут спотикається багато новачків. Наприклад, тільки підкоривши висоту понад 3400 метрів, всім одразу хочеться впасти замертво і не ворушитись пів дня. Досвідчені туристи, навпаки, радять після зміні висоти зробити короткий привал до 30 хвилин, а потім пройтись, набрати води, зробити кілька фотографій тощо. Звичайно, змусити себе щось робити одразу після сходження важко, але саме рух на висоті допоможе організму швидше пристосуватись до нових умов.
  • Правильне і збалансоване харчування під час адаптації - це одна зі складових успішного пристосування. За тиждень до походу по Грузіі і під час перебування на висоті, рекомендуємо приймати полівітаміни. Оскільки в похідних умовах важко транспортувати багато свіжої їжі, варто запастись сушеними продуктами та іншими замінниками звичайної їжі, щоб отримувати всі необхідні вітаміни. 
  • В міському житті ми звикли що кава та енергетики допомагають нам бути бадьорими та повними сил. Цю звичку багато людей беруть з собою  в гори теж, і перед сходженням заряджаються кавою чи баночкою енергетику. Гіди і досвідчені туристи, зазвичай не схвалюють цей метод, часто буває, що після дози кофеїну учасник сходження «здувався» уже через 300 метрів і його доводилось повертати назад. Краще пити неміцний чай, який і зігріває, і підтримує рівень води.

Сходження на Казбек

Тобто, якщо зробити короткий загальний висновок: помірні навантаження, здорове харчування і сон - це все, що потрібно для успішного сходження на Казбек. Краще завжди пам’ятати, що гори не прощають безпечності і бути готовим до непередбачуваних ситуацій.

   
   

Upcoming tours

пещера млынки, экскурсии

Interesting reading

Photo gallery

-10% discount for bike-tours