EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Крехів

Село, широко відоме своїм старовинним василіянським монастирем. Знаходиться в 16 км на захід від Жовкви. В'їзна брама монастиря св. Миколая побудована в 1775 р. Має аркове завершення у бароковому стилі. Відреставрована 1992 року. Монастирську церкву звели у 1751 році. Поруч з нею - старий комплекс монастиря 18 століття. Цікавою в архітектурному сенсі є північно-східна вежа комплексу. Побудована вона у II половині 17 століття, виконувала, як і її більш грізна північно-західна сусідка, оборонні функції, та у 1759 році башту було надбудовано у бароковому стилі і пристосовано під дзвіницю монастиря. Повністю вежу відреставрували у 1992-1995 роках.
По дорозі до Крехова можна на перехресті доріг Крехів - Нова Скварява повернути ліворуч і через кількасот метрів побачити пам'ятний знак, споруджений на честь перемоги у польсько-турецькій війні. В самому Крехові збереглася дерев'яна церква 1724 року, зведена майстром І. Хом'юком (про це є напис на центральному зрубі) з цікавим іконостасом. Церква Відреставрована в 1971-1972 рр. за проектом архітектора І. Р. Могитича. Поруч - дерев'яна дзвіниця, яка зберегла риси оборонної дерев'яної архітектури у вигляді бійниць у зрубі першого ярусу.
Обидві пам'ятки - і церква, і дзвіниця - чудові зразки галицької архітектурної школи. Монастир розташований за 2 км на південний схід від села. Засновано його близько 1618 р. на горі з печерою, пізніше перенесено на сучасне місце; збереглися гравюри Д. Сенкевича з 1699 і 1705 рр. (остання знайдена нещодавно В. Вуйциком) з докладним зображенням і розміщенням усіх будівель монастиря з чотирма церквами, келіями, кутовими вежами і потужною вежею-дзвіницею. Тут відреставровано Миколаївську церкву 1721-1737 рр. і келії 1755-1902 рр., а також оборонну вежу-дзвіницю. Значна заслуга у цьому ігумена монастиря о. Теодозія-Тараса Янківа.
Тривалий час тут був дитячий інтернат, тепер - Вища духовна василіанська семінарія, вживаються рішучі заходи для відновлення цієї пам'ятки.

Стаття з журналу "Туризм сільський зелений" (№ 2 за 1999 рік):

Чимало гостей, які приїжджають на Жовківщину, їдуть до нас, щоб відвідати Крехівський монастир св. Миколая. Відомий в історії релігійний та культурний центр, Крехівський монастир перетворився за останні роки в значний осередок релігійного та пізнавального туризму.
Монастир розташований за 12 км від м. Жовкви і за 3 км від с. Крехова, серед вкритих буково-сосновими лісами пагорбів Розточчя, в підніжжі гори Побійної. Він являє собою комплекс, до якого входять церква св. Миколая, дзвіниця, корпуси келій, господарські будівлі та давні оборонні мури з вежами. За народними переказами, монастир заснували монахи Києво-Печерської Лаври Іоїл та Сильвестр. Вони поселились у викутих в скалі, що згодом отримала назву "Скла Іоіла", келіях, і на її вершині збудували каплицю Покрови та поруч каплицю Петра і Павла.
В архітектурному ансамблі монастиря домінує чотириярусна дзвіниця, надбудована над східною вежею та завершена цибулястої форми бароковою банею в 1759 р.
Вздовж східної оборонної стіни вимурований двоповерховий будинок монастиря, який продовжений в 1776 р. добудовою до наріжної південної круглої вежі. В 1902 р. вздовж південно-західного муру за проектом Й. Вишневського збудований ще один монастирський корпус. Головна монастирська брама спочатку знаходилась в східному мурі, але в ІІ пол. XVIII ст. її розібрали, а головний вхід перенесли на північну сторону монастиря. Діюча тепер в"їздна брама збудована в барокових формах в 1776 р. До неї через оборонний рів перекинули у 1788 р. кам'яний міст.
До кінця XVIII ст. належить розпланування за східним монастирським муром регулярного саду, яким займався спеціально запрошений зі Львова садівник. В монастирському саду збереглась до нашого часу вікова липова алея. Сад оточений кам'яною стіною, вимурованою в 1795 р. Весь ансамбль забудови монастиря з садом та чудовими зеленими ландшафтами, серед яких він розташований, можна оглянути тепер з оглядової галереї. Вона влаштована на відбудованій за гравюрою Д.Онкевича первісній монастирській брамі з надбрамною церквою.
Крехівський монастир віддавна славився своїми відпустами. Сюди прибували прочани з близьких і далеких сторін. У XVII-XVIII ст. Крехів притягував богомольців з-за Дніпра, Дону, Волощини, з далекої Греції та Кріту. Після повернення в 1990 р. в монастир отців Василіян давні традиції відроджуються. Тепер, як і колись, тисячі віруючих приходять до Крехівського монастиря на літнього Миколая - 20, 21 і 22 травня. Поруч монастиря відновлена ритуальна "Хресна дорога", що від монастирських стін, з південних уступів гори Побійної прямує на її вершину. Збереглась збудована в 1938 р. (арх. І. Филевич) каплиця "Гріб Господній", якою завершується "Хресна дорога".
Ще одна пам'ятка розташована неподалік Крехівського монастиря і нагадує про цікаву сторінку української історії, про яку скажемо окремо.
У вересні 1672 року, в ході війни Польщі з Туреччиною, козацьке військо гетьмана Петра Дорошенка разом з союзниками - турками і татарами обложили Львів. Через кілька днів один з татарських загонів напав на Крехівський монастир і наткнувся на запеклий опір його оборонців. В монастирі вже знаходився козацький загін під командуванням тоді ще молодого Івана Мазепи, якого, як сказано в Чернігівському літописі, Дорошенко послав на залогу. Під час облоги монастиря один з його оборонців влучним гарматним пострілом вбив татарського воєначальника, племінника хана Селім Гірея. Налякані поганою прикметою, татари відступили. Дізнавшись про смерть племінника, хан наказав знову йти на Крехів. Петро Дорошенко, щоб не допустити знищення монастиря та виявлення, що серед його оборонців були козаки і зберегти, в такий спосіб, союз з ханом, спрямував Крехівським монахам ультимативного листа з вимогою заплатити викуп. Монахи виплатили його в сумі 4500 талерів і отримали ханську розписку про поквитування. А на місці загибелі ханського родича, на честь успішної оборони монастиря, збудований пам"ятник у вигляді кам'яної триметрової колони на постаменті. Він знаходиться за 1,5 км на північ від монастиря, скраю лісу, при польовій дорозі.
Ця історія є лише епізодом, що свідчить про розташування Крехівського монастиря на перехресті історичних, релігійних та культурних подій нашого минулого і сьогодення. А щоб дізнатись більше і побачити на власні очі, потрібно приїхати сюди, в Крехівський Василіянський монастир св. Миколая, на Жовківщину.

В. НАКОПАЛО, директор Державного архітектурного історичного заповідника у м. Жовкві