EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Хоростківське диво

На межі тисячоліть, переступаючи своєрідний поріг особливого відрізка часу, напевне, кожна чесна і порядна людина має добру нагоду спитати саму себе: "А з чим я йду у прийдешнє? Що передам нащадкам?" Природолюбові й невтомному дослідникові зелених скарбів Василю Корчемному із Хоросткова нині не соромно дивитися у вічі сучасникам. За довге життя він виплекав тисячі саджанців яблунь і груш, кущів смородини і порічок різних сортів, які поповнили сади області. Однак найвидатнішим дітищем його творіння став дендрологічний парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення.
Двадцять вісім років тому на 18-гектарній площі, де раніше було міське сміттєзвалище, він посадив перше деревце. Відтоді, як ріка, що починається з витоку, а потім ширшає і повнішає, з'єднуючись із багатьма струмками, розростався, збагачувався дендропарк.
Сьогодні у ньому, цьому музеї екзотичної флори холодного Поділля, зібрано велику колекцію більш як півтори тисячі видів, різновидів і форм дерев, чагарників, а також багато видів трав'янистих рослин з усіх країн і континентів. В архітектурі парку гармонійно переплелися краса, майстерність і технічна довершеність.
Це вдалося В. Корчемному завдяки тому, що він вивчив досвід творців світових і вітчизняних садів та парків, побачив у натурі шедеври садово-паркового мистецтва Європи та Азії. Велике враження на нього справило відвідання у Ваймарі парку, закладеного поетом і ученим Й. Гете. Здавалося, його поеми та вірші перетворилися в алеї дерев та в різнобарвні картинки, які остаточно переконали Василя Григоровича взятися за такий витвір.
Тепер тернопільським любителям природи не треба їхати, скажімо, до Франції, щоб помилуватися парками регулярного стилю, чи до Англії - ландшафтного.
Ці стилі В. Корчемний поєднав і створив, по суті, нерозрив. А передусім - глибоке знання кожної рослини. Види дерев і чагарників у парку представлені біогрупами так, що сумісні між собою і добре приживаються у наших нелегких умовах. В. Корчемний проводить велику наукову роботу з акліматизації різних реліктових та екзотичних рослин, виведення нових їх різновидностей і форм. У дендропарку є одні з найбільших в Україні рододендрарій та магнолієвий сад.
Людина широких захоплень і талантів, В. Корчемний видав ряд книг, зокрема "Хоростківський дендропарк", "Зелена перлина Поділля", "В краю, де царство дендрофлори", "Подільський храм екзотичної флори", в яких докладно описав свій парк, його наукове, естетичне, оздоровче, пізнавальне і природоохоронне значення. У своїх працях учений природолюб порушує болюче питання - як зберегти цей шедевр мистецтва для майбутніх поколінь. Адже розперезалися знахабнілі хапуги і злочинці, які нищать красу нашої землі. Вони посягають і на Хоростківський дендропарк. Тому доводиться В. Корчемному витрачати сили на його охорону і водночас впевнено діяти за принципом добротворця: спочатку посадити, а потім оспівати. Для людей дня сущого і прийдешнього.

Петро БУБНІЙ